MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Alpine Dachsbracke Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

9.06.2022 12:29:20

Alpine Dachsbracke ırkı avcı köpeği olarak tanınmaktadır. Av esnasında dik başlı, güçlü ve hırçınlıklarıyla bilinirler. Diğer zamanlarda ise oldukça sıcakkanlı ve duygusallardır. 19. Yüzyılın başlarında ortaya çıkan Alpine Dachsbracke Alman Kraliyet üyelerinin gözdesi olarak bilinirler. Genlerinde avcılık olmuş olsa da aslında hiç agresif değillerdir. Çok zeki ve hiç korkusu olmayan bir köpek türüdür. Eğitimleri ise oldukça kolaydır. Arkadaş canlısıdırlar. Kısa bacakları ve uzun gövdeleri vardır. Tüyleri ise kısadır. Çok güçlü ve kaslı gövdelere sahiplerdir. Ortalama yaşama süreleri ise 12 yıldır. Ancak iyi bakılırsalar bu süre 15 yıla kadar çıkmaktadır. Genellikle erkek ve dişi Alpine Dachsbracke köpeklerinin kiloları aynıdır.

9 ila 11 kilogram olurlar. Boyları ise erkeklerde 35-45 santimetre iken dişilerde bu sayı 30-40 santimetre olarak değişmektedir. Anavatanları ise Avusturya’dır. Yaban Tavşanı, Tilki, Geyik ve Yaban Domuzu avında kullanılırlar. Yorgunluk nedir bilmezler. Koku alma duyuları ise çok gelişmiştir. 1896 yılında yeni bir köpek ırkı olarak kabul edilmişlerdir. Dişi Alpine Dachsbracke’ler olarak ortalama 8 tane yavru dünyaya getirmektedir. Yumuşak tüyleri vardır. Ancak yoğun tüyleri vardır. Bakımları kolaydır. Haftada 2 defa taranması dışında başka bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Kulak enfeksiyonları oldukça yüksektir. Bu nedenle düzenli olarak kulakları kontrol edilmelidir. Ayda 1 defa yıkanmaları yeterli olacaktır. Alpine Dachsbracke Köpek Irkının Genel Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler hakkında bilgi verdik.

Alpine Dachsbracke Eğitimi

Çok akıllı bir köpek türüdür. Çalışmaktan aşırı derecede zevk alırlar. Kokuya çok alışıklar. Bu nedenle kokularla izleme eğitimleri verilmelidir. Ev içerisinde beslenmesi pek mümkün değildir. Fakat egzersizleri aksatılmadan yapılırsa mümkündür. Herhangi bir genetik sağlık problemleri yoktur.

Alpine Dachsbracke Bakımı

Günde 10 -12 saat uyumaları gerekmektedir. Alpine Dachsbracke yetişkin köpeklere özel kaliteli kuru köpek mamaları verilmelidir. Et suyu, konserveler, yiyecekler veya su ile karıştırılabilir. Bu ırk peynir, pişmiş yumurta, meyve ve sebzelere düşkünlükleriyle bilinirler. Fakat bu yiyeceklerin miktarları günlük mamalarının %10’u kadar olmalıdır. Alpine Dachsbracke yavrularına ise yüksek kalitede ve seçili önde gelen markaların köpek mamaları verilmelidir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar