MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpek Kulak Temizleme Hakkında Soru ve Cevap

10.06.2022 13:10:12

Köpek dostlarımızın kulaklarını temizlemek onların bakım ihtiyaçları arasında gelen en önemli faktörlerden bir tanesidir. Bazı patili dostlarımızın diğerlerine göre daha fazla kulak temizleme hususuna ihtiyacı vardır. Kulak enfeksiyonuna yatkın olan köpek dostlarımızın kulakları daha sık ve özenli bir şekilde temizlenmelidir.

Köpeğimin Kulaklarını Temizlemek Neden Önemli?

Sevgili mihav okuyucuları, köpek dostlarımızın kulak kanalları yataydır. Derinlere hapsolmuş olan kulak kirleri herhangi bir temizlik materyali olmadan dışarı çıkarılması çok zordur. Köpeklerimizin kulak kirleri dışarı çıkarılmadığında ise kulak enfeksiyonuna ve kaşıntıya sebebiyet verebilir.

Köpeğimin Kulaklarını Temizleyeceğim Kulak Temizleyici Kullanmalı mıyım?

Evet, kaliteli bir kulak temizleme ürünü kullanılması bu durumda şiddetle tavsiye ediliyor. Alkol ya da hidrojen peroksit içeren temizleyiciler, söz konusu kulak ise ve kulak kanalı iltihaplı ise tahrişe sebep olur. Bazı kulak temizleyiciler ise kulak enfeksiyonuna karşı bu durumu önleyecek antifungal ya da antibakteriyel bileşenler içeriyor. Bu ürünleri mihavmarket.com.tr'den satın alabilirsiniz. Ayrıca, bazı kulak temizleyiciler kulak içerisinde balmumu oluşumunu gidermede dahi son derece etkilidir. Veteriner hekiminize danışmadan lütfen bu işe kalkışmayın. Veterineriniz köpeğiniz için hangi kulak temizleme solüsyonunun daha iyi geleceğine net olarak karar verecektir.

Köpeğimin Kulaklarını Temizleyeceğim ama Neye İhtiyacım Olduğunu Bilmiyorum.

Öncelikle lütfen veteriner hekiminize danışmadan bu duruma girişmeyin. Köpeğinizin kulağını temizlemek için herhangi bir özel ekipmana ihtiyacınızın olmadığını söylememiz gerekir. Eğer kendiniz temizleyecekseniz kaliteli bir kulak temizleme ürünü, biraz top haline getirilmiş pamuk ya da gazlı bez ve bunların yanında köpek dostunuzun en sevdiği ödüllerden birkaç tane yanında bulundurmanız yeterlidir.

ÖNEMLİ: Pamuk uçlu kulak çubuklarını ASLA KULLANMAYIN. Kulak zarını delme ya da kulak kanalında travmaya sebep olabilirsiniz. Pamuk uçlu kulak çubukları kulak kirinin daha derine itilmesine sebebiyet verebilir lütfen bu duruma dikkat edin.

Tüm Köpeklerin Kulakları Temizlenir mi?

Aslında buna en iyi karar verecek veteriner hekiminizdir. Ancak bu durumu cevaplayacak olursa hayır, gerektiğinde köpek dostunuzun kulaklarını temizlemek önemlidir fakat aşırı temizlik yapmak kulak kanalında tahrişe sebebiyet verebilir ve bunun yanında köpeğiniz kulak enfeksiyonu geçirebilir. Temiz ve sağlıklı kulağı olan bazı köpek türlerinin kulaklarının temizlenmesi gerekmeyebilir.

Köpeğinizi sık aralıklarla muayene ettirmeniz önem taşır. Muayene sırasında veteriner hekiminiz bir akıntı ya da koku fark ederse köpeğinizin kulağını temizleme konusunda size yardımcı olacaktır. Veterinerler köpek dostlarınızın kulağını ne sıklıkla temizleneceği konusunda karar verebilecek kişilerdir.

Sizlere bu yazımızda köpek kulak temizleme hakkındaki soruların cevaplarını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar