MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkisi

11.06.2022 11:29:46

Zaman zaman değişen özellikle de pandemiyi geride bıraktığımız bu dönemde değişen çalışma koşulları, aile hayatı içerisinde alınacak ek bilinçlenmeler doğrultusunda yaşanan değişimler birçok insanın günlük hayatını etkilemektedir. Özellikle stres ve anksiyete durumları ile daha sık karşılaşılması da pandemi gibi bir süreci beraberinde getirdi. Bununla da birlikte uzmanlar tarafından yapılmış özenli çalışmalar; evcil hayvan sahibi olmanın, hayvan sahiplenmenin ve onları sevmenin ruh sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerini net bir şekilde göstermiş oldu. Köpek sahiplenmek kenarda dursun, evlerimizin dışarısında dahi sevdiğimiz, başlarını okşadığımız canlıların ruh sağlığımıza olan etkisi inanılmaz güzel hissettiriyor. Biz bu gezegende onlarla beraber yaşamayı öğrendikçe, onların haklarını koruyup kolladıkça hayatımız daha da güzel olacak, buna eminiz. Mihav ailesi olarak bugün, sizler için köpek dostlarımızın neden insanlar için ideal bir arkadaş olduğu konusunda detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Köpek Dostlarımız İnsanlar için Neden İdeal Bir Arkadaştır?

Can dostlarımız olan yavru köpekler, doğduğu andan itibaren insanlara yakın davranıyor ve biz insanların yanında kendilerini rahat hissediyorlar. Köpek dostlarımız ile çok sıkı bir bağ kurabilmek adına onlarla sık sık vakit geçiriyor, neredeyse tüm isteklerini yapıp sağlıklı bir yaşam kurabilmeleri adına elimizden geleni ardımıza koymuyoruz. Bu bağ, bizi köpeklerle adeta bir dostmuş gibi hissettiriyor. 

Özel ihtiyacı olan köpek dostlarımıza bakarak onların tüm sorumluluğunu elimize almak, insanların hayata çok daha sıkı tutunmasına katkıda bulunmaktadır. Özellikle de koronavirüs döneminde evcil hayvan sahiplenme oranında yaşanmış olan artış, temel faktörlerden biri olarak gösterilmektedir. Peki, köpek dostlarımız bizlerin stres düzeyinin azalmasında nasıl bir katkıda bulunuyor?

Köpek dostlarımız, doğaları gereği bizlerden gelen iletişim sinyallerini çok iyi şekilde yorumlayabilmektedir. Hayatınızda olağandışı bir şey olduğunda bunu çok iyi bir şekilde yorumlayabiliyorlar. Ayrıca, tarihler boyunca insanlar ile yan yana evrim geçirdikleri için bizlerin mimiklerini, davranışlarını, tavırlarını net bir şekilde anlayabiliyorlar. İşte tüm bu özellikler köpek dostlarımızın insanlar için ideal bir arkadaş olarak görülmesine sebebiyet veriyor.

Köpekler ve İnsan Sağlığı

Bir köpek ile kurulacak temas, birçok hayvan ebeveyni için duygusal rahatlık hissi sağlamaktadır. Evinizde ya da dışarıda bir köpeğin başını okşamak, sıcaklığı hissetmek ve dikkatinizi çekebilmek adına sizlerin yanına gelmesi özellikle bu zorlu zamanlarda bir miktar duygusal rahatlama yaşamamızı sağlamaktadır. Ayrıca, gündüz ya da gece ne zaman olursa olsun köpek dostunuzun sizin yanınızda olacağını bilmek çok büyük bir güven hissinin pekişmesine sebebiyet veriyor.

Köpek dostlarımızın insanların gözlerinin içine bakma yetenekleri vardır. Araştırmalar sayesinde öğrendik ki, bu bakışları paylaşma yeteneğinin hem insan hem de evcil hayvan için oksitosin yükseklmesi sağlayabileceğini göstermektedir. Tüm fizyolojik ve psikolojik etkiler pozitif duyguların oluşmasında katkı sağlıyor.

Mihav ailesi olarak bugün, sizler için köpek dostlarımızın neden insanlar için ideal bir arkadaş olduğu konusunda detaylı bilgiler vermeye çalıştık.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar