MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kuvazs Köpek Irkının Genel Özellikleri ve Bakımı

12.06.2022 13:05:55

Anavatanları tam anlamıyla bilinmeyen Kuvazs köpek ırkının isminin anlamı koruyucu demektir. Kimilerine göre Hunlara dayanmakta olan kökenleri vardır. Kimilerine göre ise Macaristan’a göç eden Türklere dayanan kökenleri vardır. Popülerlikleri maksimum seviyeye çıktığı dönemleri ise 15. Yüzyıl olduğu bilinmektedir. Macar Kralı olan Kral Matyas’ın en güvendiği canlılar olan köpeklerdir. Aynı zamanda eski dönemlerde herkes bu köpekleri birbirlerine hediye olarak vermekteydiler. Kuvazs Köpek Irkının Genel Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler konusunda bilgi vereceğiz.

Temel Özellikleri

En belirgin özellikleri çok kararlı ve bir o kadar da cesur olmalarıdır. Bunun yanında her zaman tehlikelere karşı tetikte olmalarıdır. Sahipleriyle çok güçlü bir bağ kurarlar. Özgür hayvanlardır. İtaat etmeyi pek sevmezler. Sürü köpeği olarak bilinen bu ırk sürüdeki diğer hayvanlara çok nazik davranmaktadırlar. Sürüleri kontrol etmek ve de kollamak onları aşırı derecede mutlu etmektedir.

Anavatanları tam olarak bilinemese de Macar ırkına sahip bir köpek türü olarak görülmektedir. Kulak yapıları başlarıyla yapışıktır. 30 ila 55 kilogram arasında ağırlıkları vardır. Uzunlukları ise 60 ila 75 santimetre arasında değişmektedir. Ortalama yaşama süreleri ise 10 yıl kadardır. Ancak iyi bakılması takdirde bu süre 15 yıla kadar çıkmaktadır. Oldukça kaslı ve atletik bir yapıya sahiplerdir. Dayanıklı oldukları kadar zarif bir görünümleri de vardır.

Karakter Özellikleri Nelerdir?

Çok cesur ve zekidirler. Aynı zamanda korkusuzdurlar. Kendi alanlarında özgür olmak isterler. Ailesine karşı her zaman sadıktırlar. Çocuklara karşı da sabırlı ve sevgi doludur. Uyarılmalara karı çok hassas oldukları için kontrol altında tutulmayı sevmezler. Diğer hayvanlara karşı saldırganlaşabilirler.  Eğitimleri oldukça zordur. Çok yüksek koruma içgüdüsüne sahip olduklarından dolayı yabancılara karşı saldırgan tavırlar sergileyebilecek bir kapasiteye sahip köpek ırkıdır.

Kuvazs Bakımı

Bakımları oldukça kolaydır. Haftada 1 defa tüylerini taramak yeterli olacaktır. Kulak arkalarında meydana gelen keçelenmeyi önlemek yeterlidir. Kesinlikle yıkanmamalıdırlar.

Kuvazs Beslenmeleri

Çok dikkat edilmesi gereken bir konu olan beslenmeleri, aktif ve hareketli olsalar da kilo almaya eğilimli bir köpek ırkıdır. Büyük ırk köpek mamaları tercih edilmesi gerekmektedir. Mide rahatsızlıklarını önlemek için ise 2 – 3 öğün şeklinde mama verilmesi önerilmektedir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar