MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Hakkında Bilinmeyen 16 Gerçek

13.06.2022 12:43:38

Tüm dünya üzerinde en çok sahiplenen hayvanlar arasında yer alan minik dostlarımız kediler hakkında daha önce duymadığınız çok ilginç özellikler sıralamaya çalıştık. Zaten kedi dostlarımızdan ilginç özelliklere sahip olmamalarını beklemek yanlış olurdu.

Sizlere bugün çok ilginç bir konuyla geldim; konu başlığımız: kediler hakkında bilmediklerimiz… Madde madde sıralayacağım bu listede birbirinden farklı ilginç bilgi bulacaksınız.

Hadi başlayalım!

Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

Bir kedi günlük 12 – 16 saat uyuyabilir. Yavru kediler ise 20 saate kadar uyuyabilmektedir.

Kediler tatlıya düşkün değildir. Bunun ana sebebinin ise tat reseptörlerinde meydana gelmiş mutasyonların rol aldığı bilinir.

Kedileri çok seven insanlara "ailurophile" denir.

Erkek kediler daha çok sol pençesini, dişi kediler ise en fazla sağ pençesini kullanır.

Kediler birbirleriyle ve dış dünya ile kurdukları iletişimde 100'den fazla farklı ses ve miyavlama kullanmaktadır. Köpek dostlarımız ise yalnızca 10 farklı ses çıkarabilmektedir.

Dünyada kaç kedi ırkı ve kaç kedi nüfusu olduğunu merak ettiniz mi? Maalesef, bu durumu tam olarak bilmemiz imkânsız, bu yüzden uzmanların yapmış olduğu tahminlere güvenmekten başka çaremiz yok. Irk olarak bilinen 40 farklı tür ve bu türlerle birlikte dünyada 600 milyondan fazla evcil kedi olduğu tahmin ediliyor.

Kediler, köpeklere göre daha iyi duyar.

Bir kedi kısa mesafe içerisinde ortalama olarak 49 km hız ile koşabilmektedir.

Kediler kendi boyunun tam olarak 5 katı yüksekliğine zıplayabilir.

Kedilerde toplamda ortalama 24 bıyık vardır. Bu kedilerin radarları gibi işlev yapar. Kedilerin bıyıkları kesildiği takdirde çok fazla yaşayamazlar.

Kedi dostlarımızın çenesi yanlara hareket edemez. Bu sebeple büyük partiküllü gıdaları yiyemezler.

Kedi sahiplerinin yaklaşık 1/3'ü, kedilerinin, kendi düşündüğünü okuyabildiğine inanmaktadır.

Burun izi her kedide farklıdır.

Bir kedinin kalp atışı dakikada 110 ile 140 arasında atar.

Bir kedi dostumuz hayatı boyunca 420 tane kedi dostumuza annelik yapabilmektedir. Bu noktada kedi dostlarımızın üremesi ile ilgili kısırlaştırmanın da önemine dikkat çekmekte oldukça büyük fayda vardır. Bu örnek sayesinde kedi dostlarımızın ne kadar fazla çoğalabileceğini görebilirsiniz.

Siyah kedi dostlarımız Türkiye’de “uğursuzluk” olarak nitelendirilse de bu durum tüm dünya üzerinde böyle değildir. Örneğin Avustralya’da ya da İngiltere’de bu durum tamamen terstir. Öyle ki siyah kedi dostlarımızın şans getireceğine inanılır.

Bugün sizlere kediler hakkında çok ilginç bilgiler vermeye çalıştık. Kediler hakkında bilgiler yazımızda bulunmayan daha birçok özelliğe sahip olan minik dostlarımız günümüze ve evlerimize neşe getirmektedir. Bu tatlı varlıkları tamamen anlamak oldukça güçtür. İnsanların en yakın dostu olarak uzun yıllar boyunca yaşayacağımız kesin olan kedi dostlarımız, günümüz içerisinde tüm dünyada toplamda 600 milyondan fazla varlığı bilinmektedir. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar