MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Vizsla Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

7.10.2022 12:29:38

Vizsla cinsi köpek dostlarımızın tarihi kökenleri çok eskiye dayanıyor. Macar kökenli olduğu bilinen ve av köpeği olarak kullanılan Vizsla cinsi köpek dostlarımız gelişmiş koku alma ve iz sürme yetenekleri ile tüm dünya tarafından tanınmaktadır. Bununla birlikte karakteristik görünümleri ve 2. Dünya Savaşı'nda Macaristan halkı tarafından dünyanın birçok yerine göç edilmesi sonucunda popülerliği artmıştır. Bunun ana sebebi ise 2. Dünya Savaşı'nda Vizsla cinsi köpeklerin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmasıdır. Günümüz içerisinde ise sayıları oldukça azdır. Bu sebepten dolayı çok popüler olmuştur. Geçmiş zamanlarda iz sürme yetenekleri sayesinde avcılık konusunda çok üstün başarılara imza atmıştır. Aldıkları eğitim sayesinde ise neredeyse tüm alanlarda çok üstün başarı göstermiştir. Arama kurtarma ekiplerine yardımları ile ön planda olan Vizsla cinsi köpek dostlarımız birçok hayvanı da vahşi doğadan korumaya yardım ettiği konusunda görüşler vardır.

Vizsla Cinsi Köpek Karakter Özellikleri

Vizsla cinsi köpek dostlarımız apartman hayatı için pek tavsiye edilmeyen bir cins köpektir. Bunun ana sebebi ise doğaları gereği enerjisini atmaya ve hareketli yapılarındaki ihtiyaçtan dolayıdır. Enerjisini atmadığı vakit depresyona girebilecek bir türdür. Çok sevgi doludur. Sevgi görüp göstermek ister. Birçok hayvanseverin hayran olmasındaki ana sebep ise asil davranışları ve karakterleridir. Eğitim almaları kolay değildir fakat özellikle sosyallik eğitimi alması gerektiğini düşünüyoruz. Zaten bir eğitim aldığında birçok alanda da üstün başarılar elde ettiğini yukarıdaki yazımızda da belirtmiştik.

Özellikle de çok iyi koku almalarından dolayı arama kurtarma ekiplerince yanlarında dolaştırılır. Almış oldukları eğitim sonucunda birçok hayvana da yardım ettiği söyleniyor. Henüz yavru iken sosyalleştirilmesi, gürültüye ve kalabalığa direkt olarak alıştırılması gerekiyor. Sosyalleştiği takdirde aile ve apartman yaşamına uygun görüldüğünü söyleyen kaynaklar da mevcuttur.

Vizsla Cinsi Köpek Bakımı

Beslenme diyetlerine birçok kez ihtiyaç duyabilir. Yapılandüzenli veteriner kontrolleri sırasında kilolarının veteriner kontrolünde olması gerekmektedir. Vizsla cinsi köpek dostlarımızın ortalama yaşam süresi 12 ile 15 yıl aralığındadır. Sağlıklı görünüm için Vizsla cinsi köpek dostlarımızın egzersiz yapması şarttır. Haftalık olan düzenli taraması tüy sağlığı için yeterli gelecektir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar