MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Üzgün Olduklarında Ne Yaparlar?

6.10.2022 14:18:20

Yoldaşlarımız olan köpekler bazen üzgün veya depresif olabilirler. Peki ebeveynler köpeklerinin mutsuz olduğunu nasıl anlar? Köpekler üzgün olduklarında ne yaparlar?

Köpeğinizin davranışlarında bazı değişiklikler fark ettiniz, köpeğinizin huysuz olduğunu hissediyorsunuz, ancak köpeğinizin davranışlarını okumakta zorlanıyorsunuz. "Köpeğiniz mutsuz ise ne yapmalısınız" materyalimiz konuyla ilgili sorularınıza cevap verecektir.

Köpekler üzgün olduklarında ne yaparlar?

Köpekler üzgün olduklarında ne yaparlar Köpeklerde depresyon belirtileri nelerdir? İşte köpeğinizin nasıl hissettiğini anlamanıza yardımcı olacak beş davranış değişikliği.

1. İştah kaybı

Köpeğinizdeki bir hayal kırıklığını tespit etmenin en etkili yolu iştahını kontrol etmektir. Köpeğiniz eskiden yemekle ilgilenirken şimdi en sevdiği yiyeceklere bile ilgisini kaybetmiş gibi görünüyorsa, bu üzgün olduğunun bir işareti olabilir.

Öte yandan, elbette bu davranışın mutsuzluk belirtisi olabilmesi için ısrarcı olması gerekir. Bu davranış uzun süre devam ederse veya eskisinden daha fazla kilo kaybetmişse, patili dostunuzun depresyonda olma ihtimalini göz önünde bulundurabilirsiniz.

2. Çiğneme Eğiliminin Başlaması

Köpeklerin üzgün olduklarında yaptıkları en yaygın davranışlardan biri patilerini çiğnemek ya da yalamaktır. Bu davranış, özellikle stresliyken, bir nedenden dolayı üzgün olmanın sonucudur.

En temiz evcil hayvanlardan biri olan köpekler de kendilerini fırçalamaya çalışırken patilerini yalayabilirler. Bu nedenle çiğneme ve yalama davranışının aşırı ve sürekli olduğundan emin olun.

Şüpheniz varsa, köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede kontrol için iyi bir veterinere götürmeniz tavsiye edilir.

3. Uyku düzenindeki değişiklikler

Birçok köpek sahibi, köpeklerinin genellikle gün boyunca uyuduğunu söyler. Çoğu köpek gününün neredeyse yarısını uyuyarak geçirir. Bu durum özellikle günün büyük bir kısmını evde yalnız geçiren, sahipleri işe gittikten sonra uyuyan ve eve döndüklerinde dinlenmek zorunda kalan köpekler için geçerlidir.

Bununla birlikte, evcil hayvanınız eskisinden daha az veya önemli ölçüde daha fazla uyuyorsa, evcil hayvanınızın mutsuz olduğundan şüphelenmelisiniz. Elbette, bu konuda nihai bir karar vermeden önce köpeğinizin fiziksel durumunun iyi olduğundan emin olmalısınız.

4. Aktif Olmayan Davranış

Çoğu köpek, özellikle de küçük olanlar, çok aktif evcil hayvanlardır. Sahipleriyle ve çevrelerindeki diğer hayvanlarla oynamak ve sosyalleşmek isterler.

Baktığınız bir köpek eskiden etrafınızda huzursuz ve mutluyken şimdi eskisinden daha az hareket ediyor ve umursamaz davranıyorsa, bu köpekler üzgün olduklarında ne yaparlar sorusuna bir cevap olabilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar