MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Golden Retriever Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

5.10.2022 13:49:08

Dünyanın en sadık canlılarından bir tanesi olan Golden Retriever cinsi köpek dostlarımız için uzun seneler boyu sirklerden satın alınmış Rus çoban köpeklerinden geldiğine dair bir inanç vardı. Aslen Golden Retriever cinsi köpekler İskoçya'da Lord Tweedmouth olarak da bilinen çiflikte geliştirildi. Tweedmouth ise günümüz yüzyılında birçok nazik hayvanı yetiştirdiği gibi her türlü hayvanı da bu çiftlikte yetiştirmiştir. Farklı türlerden ırkları en mükemmel seviyeye getirmek için çabaladılar. Golden Retriever cinsi köpek dostlarımızı avlarda kullanmaya başladılar ve avcılık konusunda hızla yetiştirmeye çalıştırdılar. Ancak bu köpek dostumuzun ev içerisinde sadık ve iyi huylu olması da istendi. Tweedmouth köpeği İskoçya'ya götürdü. 1868 yıllarında ise TweetWater Spaniel ile birlikte yetiştirdi. Bu cins ev içerisinde oldukça sadık ve sakin olarak bilinmekteydi. Günümüzde bu durum da Golden Retriever cinsi köpek dostlarımız için en belirgin özelliktir.

Golden Retriever Cinsi Karakter Özellikleri

Oldukça sakin, tatlı ve sevimli doğası ile cinslerin diğer köpek dostlarımızdan ayıran özelliklerindendir. İnsanlar ile ibrlikte yaşamak ve onlara bakan kişileri mutlu etmek için sürekli çaba içerisinde olmuşlardır. Bu mükemmel kişiliğinden yararlanmak için iyi eğitilmiş olmalıdırlar. Diğer av cinslerinin aksine daha küçük köpekler ile bile son derece iyi anlaştığı bilinir. Olsukça sosyal ve sadık olan Golden Retriever cinsi köpek dostlarımız çocuklu aileler için de harika bir dosttur. Ziyaretçilere ya da yabancı insanlara agresiflik gösterme eğiliminde değillerdir. İnsanlar ile etkileşime girmek adına sürekli etrafından aile üyelerinin olması onları mükemmel bir evcil hayvan yapıyor. Bu sevimli Golden Retriever cinsi köpek dostlarımızı uzun süre yalnız bırakmak onları çok mutsuz edecektir. Golden Retriever cinsi köpekler çok zeki ve öğrenmesi hızlı köpeklerdir.

Golden Retriever Cinsi Köpek Bakımı

Golden Retriever cinsi köpek dostlarımızın bakımlarının en önemli kısmı günlük egzersizleri ve tüylerinin taranması olarak bilinmektedir. Uzun tüylü olmaları sebebi ile taranması sizler için de çok iyi olacaktır. Evde yaşanacak olan tüy problemi minimuma iner. Ayrıca köpek dostlarımızı tararken onlara sevgi göstererek bakımlarını yaptığınız için ihtiyacı olan sevgiyi de göstereceksiniz. Bunun yanında Golden Retriever cinsi köpek dostlarımız iştahlı ırklardandır. Mama porsiyonlarını veteriner hekimleriniz ile beraber hazırlamanız çok önemlidir. Kısa sürede obez olabilirler. Mevsim değişimlerinde tüyleri fazlaca dökülebilir bu endişe edilecek bir durum değildir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar