MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Vitaminlerin Köpeklerin Tüy Sağlığına Etkileri

7.01.2021 13:02:22

Cilt ve tüy sağlığının dışarı vurumu evcil dostlarımızın genel olarak da sağlıklı olduğunun en temek göstergesidir. Tüylerin parlaklığı ve canlılığı bu açıdan son derece önemlidir. İç organları ve tüm sağlığı ne kadar yerindeyse tüyleri de içten dışa doğru o yönde göze hoş gelecektir. Genel olarak en çok bildiğimiz vücutlarına giren protein, karbonhidratlar ve yağ asitleri olsa da sağlıklı tüy oluşması için vitaminin önemi çok büyüktür. Yedikleri besinler kimi zaman vitamin ihtiyacını karşılamasa da kimi zaman ek takviye gerekebilir. Kalın göze hoş gelen ve canlı tüy yapısı için aldıkları vitamin tipleri ve miktarı önemlidir.

Vitamin ve buna ek olarak mineraller dostlarımızın sağlıklı tüyler çıkartmasını sağlayan metabolik hareketlerin desteklenmesine yardımcı olur. Mevsimsel geçişler dışında köpeklerin farklı bir rahatsızlığı yok ise güçsüz ve çok sık tüy dökmesinin başlıca nedeni diyetleri ve bunun içerisindeki yetersiz vitamin oranıdır. Tüy ve cilt problemleri dışa vurulan en belirgin rahatsızlık örneğidir. Sağlıksız köpeklerin tüyleri de aynı oranda sağlıksız ve kırılgan hale dönüşür.

Sağlık Tüylere Sahip Olmaları için Vitaminin Etkileri

  • Cilt ve tüy sağlığı açısından en önemli diyebileceğimiz B vitamini fazlasıyla destek verir. Tüylerin köklerini de kalınlaştırarak parlak halde olmalarını sağlar. Mama içeriğindeki besinler ve bu besinlerin içerdiği B vitamini oranını mutlaka kontrol etmelisiniz. Yeşil sebze grubu, karaciğer ve fındık tarzı ürün grupları bu vitamini fazlasıyla ihtiva eder.
  • C vitamini konusunda çok zora düşmeyeceğiniz ise aşikardır. Köpekler ihtiyaçları olan bir kısım C vitaminini kendi başlarına üretebilmektedir. Doku ve hücre tamiratını sağladığı gibi sağlıklı bir gelişim sağlamaları açısından da önemlidir. Doğadaki birçok meyveden bu vitamini alabilecekleri gibi lahana ve karnabahar tarzı onların yiyebileceği sebzelerde de bulunmaktadır.
  • Köpeklerin tüy ve cilt sağlığına iyi gelen vitaminlerin başında bir başka vitamin grubu olan A vitamini gelmektedir. Havuç ve patates gibi sebzelerde bulunmakta olup kolay sindirilebildiğinden dolayı kolaylıkla emilim yapabilirler. Tüy köklerini ve yapısını desteklediği gibi tüylerin büyümesinde de yardımcı olur.
  • Köpeklerin vücudunun üretemediği bir diğer grup olan ve her ne kadar vitamin olmasa da mineral grupları içerisinde gelişiminin en temel parçalarından birisidir. Bağışıklık sistemine olduğu etkisi kadar cilt ve tüy sağlığı açısından köpeklerin en yakın dostlarıdır. Hücre bölünmesi ve protein sentezinde görev alan çinkonun proteinli gıdaların içerisinde vücutlarına alabileceğini söylemek isteriz. Dana, kuzu, domuz ve tavuk etinin yanı sıra balıkların içerisinde de cilt sağlıklarına iyi gelen ve ihtiyaçları olan çinko miktarını alabilirler.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar