MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedinizin Sağlıklı Beslenmesini İstiyorsanız Dikkat Edin!

8.01.2021 10:33:58

Kedi dostlarımız her ne kadar önlerine mama ve sularını koyarak basitçe karınlarını doyurduklarını düşünsek de sağlıklarını korumak ve yaşam kalitelerini yükseltebilmemiz açısından daha fazla bilgiye ihtiyacımız bulunabilir. Her ne kadar evcil canlılar haline gelseler de kedi etçil hayvanlardır. Doğada kuş kemirgen ve daha büyük kedilerin etobur diğer canlıları avladığına şahit olduğumuz gibi evcil de olsalar bu güdülerini hala korumaktadırlar. Kuru mamayla besleniyor olmaları onların hala etçil olduklarını gerçeğini değiştirmemekle birlikte bu mamaların içerisinde de ihtiyaç duydukları bir takım hayvansal proteinleri zaten elde edebilmektedirler. Ayrıca belirli miktarda protein ve yağa ihtiyaç duydukları gibi sıvı tüketmeleri de sağlıkları açısından önemlidir.

Kedilerin Sağlıklı Beslenmesi Açısından Dikkat Etmeniz Gereken Konular

Bu dostlarımıza kaliteli ve hayvansal protein vermeniz gelişimleri ve sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Kas kütlesi edinmeleri kemik ve bağışıklık fonksiyonlarının güçlenmesi açısından hayati bir öneme sahiptir. Aksi taktirde zayıf ve bağışıklığı düşük bir kediye sahip olup sağlığı konusunda sık sık sıkıntıya düşmeniz olasıdır.

Etçil Canlılar Olduklarını Unutmayın

Demin kedilerin hala etçil olduklarını ve avlanma içgüdülerinin kaybolmadığından bahsetmiştik. Bu durum onların sağlıklı ve güzel bir yaşam sürmeleri için önemlidir. Çok fazla enerji ihtiyacı duydukları yavruluk dönemlerinde bu durum besin tüketim oranının %30'unu karşılamasını gerektirirken normal yetişkin bir kedi ise diyet programının 4/1'i oranında hayvansal proteinleri almak zorundadır. Temel enerji kaynağı açısından oldukça önemlidir.

Kuru Mamaya Devam!

Kedilerin etçil olduklarında hem fikir olduktan sonra hemen et tavuk ya da ciğer haşlamaya kalkmayın! Kuru mama ağırlıklı beslemek oldukça önemlidir. Burada dikkat etmeniz gereken husus ise kuru mamanın içeriğine ve besin değerlerine dikkat etmenizdir. Doğru besinleri içerisinde bulunduran mamalarla onların sağlığını ve geleceğini kurtarmış olacaksınız. Yaşına ve günlük harcadığı enerji miktarına bağlı olarak porsiyon miktarını doğru ayarlamanız da bir diğer önemli husustur. Yetersiz beslenebileceği gibi fazla beslenerek kilo almaya da meyledebilir. Ayrıca kuru mamaların diş sağlığı ve tartar oluşumunun engellenmesi açısından da önemi büyüktür. Bunun yanında zaman zaman yaş mama takviyesi de yapmayı ihmal etmeyin.

Su İçmeleri Konusunda Teşvik Edin

Kediler su içme özürlüsü desek abartmış olmayız. Bu nedenle sık sık yaş mama takviyesinin yanında mama kaplarının kenarında temiz ve günlük olarak tazelenmiş su bulundurmaya özen gösterin. Suyun tüm canlılar açısından faydası yadsınamaz bir gerçekliğe sahiptir. Böbreklerin sağlıklı çalışmasının yanında vücut sıcaklığının dengelenmesinde de özellikle yaz aylarında hayati bir öneme sahiptir. Su konusunda içme alışkanlığı olmayan kedilerin böbrek sorunlarından idrar yollarına kadar sağlık sorunları yaşamasıyla sıkça karşılaşabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar