MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Şecere Nedir? Kaç Tip Vardır?

8.01.2021 12:08:20

Şecere aslında soy ağacını ifade etmektedir. Dünya üzerinde köpeklerle alakalı kurulmuş olan bazı kurumlar tarafından onayı alınıp, yine onlar tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Takiplerinin yapılmasının yanında çiftleştirilmeleri ve ırklarında bulunan birtakım hastalıkları da takip ederek gelecek nesillere aktarılmasının önüne geçmeyi de amaçlamaktadır. Ülkemizde bu işi Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu (Kif) yönetmekte olup gerekli belgeleri sunmaktadır. Bu federasyon birçok saygın ülke tarafından da tanınan FCI üyesi olup tahmini 353 köpek ırkını tanımaktadır. Tüm bu federasyonlar dünya çapında olup ülkemizden aldığınız yetkili belgenin her yerde geçerliliği olduğunu da bilmeniz gerekmektedir. Tabi ki bunun bazı şartları ve uygun görülen köpeklerin şecerelendirmesi yapılmaktadır.

Köpeklerde Seçerenin Amacı Nedir?

Herkesin verebileceği ya da alabileceği bir belge değildir. Çeşitli değerlendirmeleri ve standart prosedürleri vardır. Yetkili federasyonlardan alınan seçerelerin geçerliliği bulunmaktadır. Köpeklerin üst soyunu göstermekte olup belli kurallar ve kontroller neticesinde üretildiğinin ve sağlıklı olduğunun en temel ispatı sayılabilir. Genetik hastalıkların alt soylara geçmesinin önüne geçmekte olup bu konuda son derece katı kuralları vardır.

Dişilerin en fazla 12 ayda 1 kez çiftleştirilmesi uygunken köpeklerde bu durum maksimum 6 kez olarak sınırlandırılmıştır. Ayrıca çiftleşme yaşı olarak erkeklerde 18 ay ve dişilerde 15 ayı doldurmaları istenir. Tabi bu çiftleştirilecek köpeklerin de kayıtlı olması gerekmektedir.

Şecere Tipleri Nelerdir?

Köpeklerde 2 farklı tip şecere olup bunlar A Tip ve B Tip olarak sınıflandırılmıştır. Her iki kayıt tipinde de evcil dostunuzun ırkına bağlı bazı standartları karşılaması ve kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

A Tip Şecere Kaydı

Bu tip kayıtlarda evcil dostunuzun en az 3 kuşak soy ağacının kayıtlı olduğunu gösteren bir belgeye sahip olduğunuzu gösterir. Olası yarışma kazanımları ve ödüllerinin dahi kayıtlı olduğu gibi yavru köpeğinizin anne-babasının üstünde bulunan dede-büyük annesinin de kayıtlarını içerir.

B Tip Şecere Kaydı

Bu şecere tipinde ise üst soy ağacının bulunmayan köpeklerinin kayıt altına alınması sağlanır. Ebeveynlerinin 3 kuşak öncesi bulunmayan dostlarımızın genel ırk standartlarına sahip olması yine de kayıt belgesi almasına yardımcı olur. Kendi bilgilerinden oluşan ve ileride dede-büyükanne olarak kaydolacağı alt soylarına üst kayıt bilgisinin açılışını yapar. B tipi olarak adlandırılan bu şecere tipinde alttaki soy boşlukları doldurulduğunda torunları A tipi şecere almaya hak kazanabilir. Tabi ki gerekli soy takibi ve kayıtlarının devamında yapılması önemlidir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar