MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Mutsuz Olduğunu Gösteren 6 İşaret

11.01.2021 11:20:17

Tıpkı sahipleri gibi kedilerin de kendilerini mutsuz ve düşük bir ruh halinde hissetmeleri mümkündür. Konuşarak mutsuz olduklarını söyleyemedikleri gibi ruh halleri ve davranışlarıyla bunu açıkça gösterebilirler. Bu davranışların dışavurumunda kedilerin karakteristik özelliklerinin baskın olduğu da yadsınamaz bir durumdur. Kedilerini tanıyan sahipleri tarafından yaptıkları olumsuz davranışlar çok daha iyi anlaşılabilir.

Kediler rutinlerini severler ve bu rutinlerin dışına kendi istekleriyle çıkıyorsalar belirli bir ruhsal çöküntü içinde oldukları aşikardır. Çünkü bu çizginin dışına çıkması onun mutsuz olduğunun en temel göstergesidir. Fiziksel açıdan bir problemi yoksa veteriner hekime gitmeniz gerekmemekle birlikte onu bu mutsuzluğa iten sebebi de anlayarak onu mutlu edecek yollar aramanız, en azından yaşadığı çöküntüye neden olan değişikliği ortadan kaldırarak eski neşeli ve hareketli günlerine dönmesi açısından önemlidir.

1- Saklanma

Mutsuz kedilerin neredeyse hemen hemen hepsinin ilk yaptığı hareket bu olsa gerek! Kendilerini rahat ve güvende hissetmek en azından mutsuz ruh halini tek başına yaşamak istemeleri açısından bir yerlere gizlenmeye çalışmaları son derece olağandır. Mutsuz kedi korkak ve yanına kimsenin yanaşmasını istemez.

2- Beslenme Düzenlerinde Değişiklik

Kedilerin mutsuzluğu, aynı insanlarda olduğu gibi iştah değişimi gösterir. Bayılarak yedikleri görünce deli oldukları yaş mamalara bile bakmamaları olasıdır. Yiyeceklere olan bu istek değişikliği kendisini iyi hissetmediğinden ve mutsuz olduğundan kaynaklıdır. Mutlu hissetmedikleri ve kendileri açısından olumsuzluk yaşamaları genelde iştah azalmasıyla kendisini belli etmektedir.

3- Uyku Saatlerinde Düzensizlik

Kedilerin günün yarısından çoğunu uyuyarak geçirirler. Derin uyku hali olmasa bile yarım uyku halinde dinlenirler. Kedilerin günlük 12-15 saat uyku aralığı dışında fazla ya da az uyumaları mutsuz olduğunun işareti olabilir. Uzun süre boyunca bu uyku rutinlerinin bozulması sonucunda kendilerini kötü hissediyor olmaları olası bir durumdur!

4- Agresif Davranışlar

Kedilerin agresif ya da saldırgan ruh hali göstermesi genelde bizlere kendilerini koruma ve savunma amaçlı olduğunu düşündürüyor. Mutsuz kedilerin bu davranış haline bürünmesi onları mutsuz eden şeylerin artık onlara karşı tehdit haline dönüşmesinden kaynaklı olabilir. Mutsuz olmaları için birçok sebep olabildiği gibi bu sebeplerden bazılarını da kendilerine tehdit olarak görebilirler.

5- Rutin Bakımlarına Özen Göstermemesi

Kedi dostlarımızda da mutsuzluk sonucu bir boşvermişlik yaşanabilir! Bu senaryonun tam tersi de yaşanabileceği gibi kendisini saatlerce yalamak ve bakım hareketlerini sergileyebilir. Temizlik onların uyku ve beslenmeden sonraki olmazsa olmazları arasındadır. Kendilerini durmadan temizlemeleri ya da özensiz şekilde hiçbir temizlenme hareketi yapmamaları da mutsuz kedilerin gösterdiği davranışlar arasındadır. Ortadaki bakım alışkanlığı dengesinin bozulması ciddi bir sorun olabilir.

6- Oyunlara Karşı İsteksizlik

Kediler son derece oyuna meraklı canlılardır. Poşet hışırtısından, katlanmış çoraba kadar her şey onlar için oyun malzemesidir. Bunlara rağmen kendi kedi oyuncaklarına ve eşyalarına karşı ilgisini azalttıysa ve sizin onu oynamak için yaptığınız teşviklere yüz vermiyorsa duygusal açıdan son derece mutsuz olabilir. Enerjisi ve modu düşen bu dostlarımızın geçmişte olduğu gibi oyuncaklarıyla oynama yerine sakince köşede beklemesi ve boş gözlerle etrafı seyretmesi rahat bırakılmak istenmesinden kaynaklıdır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar