MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Salya Akıntısı ve Nedenleri

7.01.2021 11:11:34

Köpeklerin birçok durumda salya akıtmasına defalarca şahit olsak da kedilerde salya akıntısı çok sık görülen bir durum değildir. Haliyle endişe duymamıza ve anormal bir durum gerçekleştiğini düşünmemize neden olması da kısmen doğru olabilir.

Kedilerde salya akıntısı belirli bir seviyenin üzerinde sağlık sorunu habercisi olabilir. Salya akıntısı oluşmasındaki nedenleri anlayarak eğer böyle bir sıkıntı başınıza gelmesi halinde nelerden şüphelenmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Ağzındaki ağrı, yutkunmada zorluk ve diş eti rahatsızlıkları aşırı tükürük ve salya oluşumunu fazlasıyla tetikler. Kedilerde salya akıntısına sebep olan durumlara gelin göz atalım.

Ağız Hastalıkları

Ağız içerisinde rahatsızlık yaşaması için sayısız neden bulunabilir. Bunu en başta tetikleyen durum diş ve diş eti rahatsızlıklarıdır. Ayrıca ağzında enfeksiyona bağlı yara oluşması dilinde problem ve farklı bir hastalık da salya akıntı seviyesini gözle görülür biçimde artırabilir. Tüm bunların yanında beslenmede güçlük çekmesi sonucu aşırı halsiz ve keyifsizlik yaşaması da görülmektedir.

İlaç Kullanımı

Her kedinin bünyesi ilaçlara farklı bir tepki verebilir. Bazı kedilerde yan etki olarak aşırı tükürük oluşumuna bağlı salya akıtması yaşanmaktadır. Genelde yakıcı ve acı olan ilaçların bu tip etki göstermesi beklenebilir. Vücutta yaşanan bazı değişimlerinde salya akıntısı yapması beklenebilir. Mide bulantısını yanında sindirim sistemi sorunları ve bazı iç organ hastalıkları da salya akıntısını artırabilir.

Yabancı Cisim ve Zehirli Madde Yutması

Salya akıntısı her zaman sağlık açısından bir soruna bağlı gerçekleşmeyebilir. Yuttuğu yabancı bir cisim ya da tadının beğenmediği gibi toksik etki yaratan bir yiyecek de salya akıtmasına neden olur. Bu konuda çok dikkatli olmalı ve evcil dostunuzun yutabileceği küçüklükte ya da ufak parçaları olan oyuncakları ve eşyaları ortada bırakmamalısınız. Yediği ya da yuttuğu yiyeceklerin mama dahi olsa son kullanma tarihine kadar kontrol etmeniz onların sağlığı açısından hayati bir öneme sahiptir.

Stresin Tetiklemesi

Kediler her ne kadar sevimli ve hayatımızın birer parçası olsa da etraflarında oluşan değişimlerden çok çabuk etkilenirler. Stres ise burada yaşadığı birçok sıkıntının temelini oluşturur. Kendi rutinlerinin değişimi ve yaşamlarına direkt müdahale edilmesi onları fazlasıyla rahatsız eder. Stres halinde agresiflik gösterebilecekleri gibi salya akıntısı ve hatta ağız köpürmesi görülebilir. Zorla istemediği bir şeyi yaptırmak da aynı stres kaynağını tetikleyecektir.

Salya akıntısının ne kadar sürdüğüne ve şiddetine dikkat etmeniz önemlidir. Veteriner kontrolü ilk fiziksel kontrol sonrası ve devamında testler istenmesi halinde çok daha etkili bir çözüm olacaktır. Yabancı bir cisim yutmuş olması diş ve ağız problemi ya da farklı bir iç hastalık sonucu kedinizde salya akıntısı tetiklenmiş olabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar