MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

5 Maddeyle Kediler Sahiplerine Neden Küser?

6.01.2021 12:45:56

Kediler karakterlerine bağlı olarak farklı davranışlar da sergilemektedir. Özgürlükleri konusunda ortak noktada buluşan tüm kedilerin sahiplerine karşı küsme eylemi gerçekleştirmeleri de sık karşılaşılan bir durumdur. Kediler bize neşe ve mutluluk yayıyor olsa da zaman zaman trip atmalarına şahit olabiliriz. Çoğu zaman bunun nedeni anlamasak da aslında kendilerince haklı bir sebebi olabilir. Her kedi sahibinin dönemsel olarak yaşadığı bu komik bir o kadar iç burkan bu durumda evcil dostlarımız seslenince yüzümüze bakmaz, kendi halinde takılır ve çok sevdiği oyuncaklarıyla onları oyuna davet etseniz dahi ilgi göstermezler!

Eve Başka Bir Hayvan ya da Misafir Gelmesi

Kedilerin küsmesindeki en temel durum psikolojiktir. Bu açıdan strese girmeleri, depresif hissetmeleri ve rutinlerindeki değişimler sahiplerine karşı küsmelerindeki en temel faktördür. Eve gelen başka bir kedi başta olmak üzere hayvan ya da misafir olarak dostunuzun gelmesi düzeninin bozulduğunu hissetmesine ve size küsmesine neden olmaktadır. Ona yeteri kadar sevildiğini göstermek ve gerekirse küçük ödüller vererek aranızı sıcak tutmanızı öneririz.

Yalnız Kalmaları

Yalnız kalmayı ve tek başlarına takılmayı çok sevseler de size yakın olmayı hissetmeleri ve istedikleri an ulaşabilecek durumda olmayı umarlar. Uzun süre ilgisiz ve saatlerce tek başına kalan kedilerin çok sık olmasa da sahiplerine küstüğü görülür. Canının sıkılması mamasının konmaması tuvalet kabının temizlenmemesi de bu yalnızlıkta önemli bir etkendir. Sizi karşılamıyor ve üzerinize atlamıyorsa bilin ki evde bir şey ters gidiyor olabilir!

Mamasından Artık Hoşlanmaması

Uzunca süredir yediği mamadan artık hoşlanmayacağı gibi belki de daha kaliteli beslenmesini istediğiniz için farklı bir kuru mamaya geçmenize rağmen önceki mamasını istiyor olması bile size küsmesi için yeterlidir. Kediler kolay anlaşılamayan ve hayat dolu canlılardır. Yemek yeme konusunda son derece titiz olan bu dostlarımızın mama değişimi konusunda dikkatli olmalı ve gerekirse azar azar önceki mamasıyla karıştırarak geçiş yapmasını sağlamalısınız. Aksi taktirde radikal biçimde mama değişikliği istenmeyen sonuçlara ve elinizde kilolarca kedi mamasıyla ortada kalmanıza yol açabilir.

Ortam Değişikliği ve Başkasının Evine Misafir Gitme

Kedileri küstüren diğer dış etkenlerin başında veteriner ziyareti nedenli dışarı çıkma ve tatile gitmeniz sonucu onu bir arkadaşınıza uzun ya da kısa süreli de olsa emanet etmeniz gelmektedir. Ne kadar iyi bakıldığının çok bir önemi yoktur. Tatilde onun fotoğraflarıyla hasret giderip bir an önce eve dönüp onu görmek isteseniz de belirli bir süre size yüz vermeyecek ve küsecektir.

Ona Bağırmanız ve Sesinizi Yükseltmeniz

Kediler yüksek sesten ve cezalandırılır tonda bağırılmalarında asla hoşlanmazlar. Eğer böyle istenmeyen bir durum yapıp sinirlerinize hâkim olmadığınızda küsme ihtimalini hiç de göz ardı etmeyin. Ben nerde yanlış yaptım diye düşünürken size günlerce somurtması ve küsmesi yüzleşmeniz gereken bir kedi davranışı olabilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar