MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Neden Birbirlerinin Arkalarını Koklar?

6.01.2021 11:02:06

Bizler farklı yollarla yeni insanlarla iletişim kurarken bu durum yabancı iki köpeğin birbirini tanıması açısından farklı bir yola başvurmalarına neden olabilir. Bizlere gülünç ve utanç verici gelse de onların iletişim metotlarından birisidir. Kendi doğalarına özgü bu yolla karşısındaki köpeğe dair birçok bilgiyi bu şekilde alırlar. Onlara bu hareketleri sonrası kızmak ve utanç duymak ise son derece yanlış bir tavır olacaktır.

Köpeklerin çevrelerini ve çevresindekileri tanımak adına keskin koku alma duyularını kullandığını az çok biliyoruz. Aynı durum canlıları tanımaları açısından da kullanılmaktadır. Çevrelerindeki insanları ve hayvanları koklayarak tanımaları da son derece normaldir. Fakat biz insanlara anormal gelen nokta onların arka kısımları koklamaya çalışmalarıdır. Bunun da tabi ki mantıklı bir açıklaması bulunmaktadır. Genital bölgelerinden birbirileri hakkında bilgi alışverişini sağlayan kokular bulunur.

Köpekler Neden Başka Köpeklerin Arka Kısmını Koklar?

Arka kısımdan genel olarak kasıt genital yani arka bölge olmaktadır. Birbirleriyle iletişim kurmak için farklı yöntemleri olsa da iletişim kurma açısından en garanti ve sık kullandıkları yöntem bize ilginç gelse de budur. Onlara insan gibi davranmanın sonucu olan bu durum karşısında onların beden dillerine saygı göstermek ve bu konuda onlara karşı aşırı hareketlerden kaçınmalıyız. Köpekler birçok şeyi koklayarak keşfeder ve tanır. Tehlikeli ya da güvenilir olduğuna dair kararlarını duyu organlarını kullanarak verirler. Hayvanları olduğu gibi insanları da bu hareketle tanımaya da çalışmaları sizleri şaşırtmamalıdır.

Köpekler İnsanları da Bu Şekilde Koklar mı?

Bu davranış köpeklerin tanışma ve kaynaşma açısından kullandığı en etkili harekettir. Memeli canlıların vücutlarındaki bir takım ter bezleri ve koku yayan vücut sıvıları her birey hakkında bazı bilgileri içerir. Köpeklerin vücut sıvıları genital bölgede yoğunlaştığından dolayı birbirlerini koklama sebeplerinin ana nedeni budur. İnsanlarda ise bu bezler farklı yerlere dağılmıştır. Koltuk altında olduğu gibi genital bölgelerde de yoğun olarak bulunur. Köpeklerimizin de kimi zaman bizleri koklaması aynı kendi cinsleri arasında olduğu gibi bu nedendendir. İletişim kurma ve tanışma amaçlı bu davranışa girişebilirler. Yabancı ve tanımadığınız köpeklerle karşılaştığınızda bu durum sizleri şaşırtmamalıdır.

Bu hareketleri gerçekleştirdikleri taktirde onları dışlamak ve azarlamak zihinsel açıdan hasar almalarına neden olacaktır. Onların içgüdüsel olarak gelen bu davranışlarını engelleye çalışmak eğer bir ısırma ya da farklı bir rahatsızlık vermiyorsa akışına bırakılmalıdır. Koklayarak tanımak onlar için içgüdüsel bir durumdur. İnsanlarda özellikle regl dönemlerindeki kadınlarda bu koku düzeyi çok daha fazladır. İnsan vücudunun belirli şartlar altında feromen üretimi gördüğünüz üzere fazladır. Köpeklerin kimi zaman daha fazla ilgi göstermesi ya da meraklanması bu nedenle doğal olabilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar