MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğinize Oyuncak Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

5.01.2021 12:59:36

Oyuncakların köpeklerin fiziksel ve zihinsel gelişiminde olumlu birçok faydası vardır. Öğrenmeye başlamalarını, daha kolay eğitilebilmelerini, canlarının sıkılmamasını ve hatta daha rahat sosyalleşebilmelerini sağlayan son derece faydalı eşyalardır. Onlar açısından bir dost olabilme hüviyeti de kazanan köpek oyuncaklarının kimi zaman onların en iyi arkadaşı olduklarına dahi şahit olabilirsiniz. Oyuncak seçiminde dostlarınızın ihtiyacını belirlemek oldukça önemlidir. Her oyuncağın farklı bir amaca yönelik olduğunu iyi anlamanız gerekir.

Aşırı havlama ve ısırma konusunda köpeklerin ilgisinin oyuncaklara yönetilmesi özellikle apartman dairesinde oturan bir köpek sahibiyseniz oldukça yardımcı olacaktır. Her oyuncağın aynı işleve sahip olmaması ve sağlıklarına herhangi zarar vermeyecek tipte köpek oyuncağı seçimi konusunda vereceğimiz ipuçlarına göz atalım.

Oyuncağı Kullanım Nedeninize Uygun Seçin

Farklı malzeme ve amaca yönelik sayısız köpek oyuncağı bulunmaktadır. Diş kaşımasına yönelik olabileceği gibi zekasını kullanmasını gerektiren ve egzersiz yapabilmesine yardımcı farklı tiplerde oyuncakları seçebilirsiniz. Seçim yaparken ne amaçla vakit geçirmesini ve oynamasını istiyorsanız o yönde seçim yapın. Gerekirse hepsine uygun ve farklı oyuncak seçerek, oyun saatlerini ona göre düzenleyin.

Evcil Dostunuzun Irkına Uygun Seçin

Mini ırk köpeklerin kullanabileceği oyuncaklar karşısında büyük ırk köpeklerin oyuncakları farklılık gösterecektir. Aradaki ırk farklılıklarına bağlı olarak güç dengesinin de farklı olması evcil dostunuzun ırkına uygun ve kaliteli oyuncak seçimi yapmanızı gerektirmektedir. Aksi taktirde oyuncağın dakikalar içerisinde kullanılamaz hale geldiğine şahit olabilirsiniz.

Oyuncakların Malzeme Yapısı ve Güvenliği

Ucuz ve kanserojen içermesi muhtemelen oyuncaklar uzak durmalısınız. Bu nedenle markasız ve ucuz fiyattaki bazı oyuncaklar tehlike arz edebilir.  Toksik malzeme içeren oyuncaklardan kesinlikle uzak durmalısınız. Oyuncakların kolay temizlenebilir olması da seçim açısından işinizi kolaylaştıracaktır. Ağzından yemek artıklarından dolayı oyuncak üzerinde oluşabilecek bakterilere karşı rutin olarak oyuncakların temizlenmesi ve buna uygun olması önemlidir. Kolay parçalanmayan ve yutabileceği parçaları olan oyuncaklar her zaman tehlikelidir. Eskimiş, yıpranmış ve kırılgan riski olan oyuncakları en kısa sürede atarak, yenisiyle değiştirmelisiniz.

Sevdiği ve Yaşına Uygun Oyuncakların Seçin

Yavru köpeğin gelişen dişlerine uygun olarak diş ve ağız sağlığına yönelik oyuncaklar tercih etmeniz mantıklı olacaktır. Yetişkin köpeklerin çok sık dışarıya çıkması nedeniyle de dış mekânda oynayabileceği ve sizinle aktif olarak zaman geçirebileceği frizbi tarzı oyuncaklar düşünülebilir. Evcil dostunuzun zaman içerisinde hoşlandığı ve hoşlanmadığı oyuncak tipleri konusunda sizlere yeteri kadar done verecektir.

Gördüğünüz üzere oyuncak seçiminde birden fazla kriter bulunmaktadır. Evcil dostunuzun ırkının, yaşının, dışarda geçirdiği zamanın, oyuncak kalitesinin, güveliğinin ve onu ne kadar tanıdığınızın fazlasıyla önemi bulunmaktadır. Köpek oyuncak seçimi konusunda geniş bir yelpaze bulunmakla birlikte yazımız sonrasında çok daha uygun seçimler yapabileceksiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar