MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Veterinerler Himalaya Lambaları Konusunda Uyarıyor

12.08.2019 13:49:03

Veterinerler, tüm kedi sahiplerine Himalaya tuz lambalarının tehlikeleri hakkında uyarıda bulundu. Bu büyük kaya topakları, kedilerin yalaması için inanılmaz derecede caziptir, bu da ağrı, kusma, nöbet ve hatta ölüme neden olabilecek sodyum zehirlenmesine yol açabilir.

Yeni Zelandalı Maddie Smith, evindeki Himalaya tuz lambasının korkunç sonuçlarını yaşadı. Bir gün uyandığında kedisi Ruby’nın tuhaf yürüdüğünü ve başını havada tutamadığını farketti. Önce Ruby henüz küçük oldupu için sadece üşüttüğünü düşündü, onu yatırdı, ısıttı ve her zaman yaptığı gibi işe gitti.

Eve döndüğünde ise Ruby’nin durumunun daha da kötüleştiğini fark etti. Ruby düzgünce duyamıyor, göremiyor, yürüyemiyordu. Hatta dilini kontrol edemediği için yemek yiyemiyor ve bir şey içemiyordu.

 

Smith, kedisini veterinere götürdü. Rose Avenue Vet Hospital’daki veterinerler testler yaptı ve kanında aşırı derecede yüksek sodyum düzeyi olduğunu keşfetti. Beyninin şişmesine ve nörolojik sorunlara yol açan tuz zehirlenmesi yaşıyordu. Sonunda Ruby’nin, sahibinin tuz lambasını yaladığı ortaya çıktı. Zamanla veterinere götürülmemiş olsaydı, muhtemelen ölmüş olurdu. Neyse ki, veterinerler kanını normal sodyum ve klorid seviyelerine geri getirmek için Ruby'yi bir IV ile tedavi edebildiler. Birkaç gün sonra nörolojik bulguları düzeldi ve eve dönmeye hazırdı.

 

Veterinerler, Ruby'nin hikayesini tüm evcil hayvan sahiplerine Himalaya tuz lambalarını hayvanlarının ulaşamayacağı bir yerde tutmaları için bir uyarı olarak paylaştı.

Maddie ekledi: “Tuz zehirlenmesi hayvanlar için son derece ölümcül ve Ruby’nin hayatta olması bir mucize. Bu tuz lambaları hayvanlar için bağımlılık yaratıyor ve eğer bir tat alırlarsa gözlerinde tıpkı patates cipsleri gibi oluyorlar!”

 “Lütfen, lütfen bunları tüylü bebeklerinizden uzak tutun. Ruby'nin iyileşmek için uzun bir yolu var ama burada ve hayatta olduğu için çok mutluyuz. Doğru beslenme ve sıvı aldırmayla ile onu normale döndüreceğiz.”
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar