MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Sokak Köpekleri İçin Mama Önerileri

14.08.2019 18:26:49

Sokakta başı boş olan birçok köpek açlıkla savaşıyor. Sokak Köpekleri en az fazla 17 saat aç ve susuz dayanabilirler. Bu yüzden bizlere de görevler düşüyor. Sokak köpeklerini onların sağlığını bozmadan  beslemek istiyor ve bunu pratik bir şekilde halletmek istiyorsanız gelin bakalım sokak köpekleri için mama çeşitlerine!  

 

1- Ev Yapımı Mamalar 

Eğer mama yapmak için vaktiniz varsa bu mamaların besin değerleri hazırlarına göre daha yüksek ve daha az bütçelidir. Bu tarifi 15 dakikada kolayca yapabilirsiniz. Malzemeler tavuk ciğeri, çekilmiş yulaf, havuç, pırasa ve patatestir. Bu malzemelerden azar azar ekleyerek bir köpeğin bir öğünlük yemeğini yapabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece bu malzemeleri pişirip karıştırmak. Eğer varsa tavuk ya da et suyu da ekleyebilirsiniz. Diğer sebzelerle de değişik mamalar oluşturabilirsiniz. 

2- Pişmiş Et, Balık ve Tavuk

Vereceğiniz et çeşidi ne olursa olsun pişmiş olması çok önemlidir. Köpekler çiğ eti sevseler de çiğ ette zararlı bakteriler bulunmaktadır. Yarım kilo tavuk ciğeri ya da tavuk göğsü alıp pişirerek birçok köpeği duyurabilirsiniz. Artan suyuna da ekmek parçaları ekleyerek diğer öğünlerini karşılayabilirsiniz. Bu yemeklerin maliyeti en fazla 10 lira olacaktır. Etlerin kemiksiz ve kılçıksız olmasına dikkat etmelisiniz. 

 3-  Dostluk Mamaları

Birçok süper marketlerde sokak köpekleri için dostluk mamaları bulunmaktadır. Sadece 1,50 Liraya bir köpeğin bir öğününü karşılayabilirsiniz. Bu mamalar sayesinde pratik bir şekilde besleyebilirsiniz. Dilerseniz kiloluk olan mamaları tercih ederek mamayı daha uygun fiyatlara alabilirsiniz. Köpeklere 100’ er gram dağıtabilirsiniz. Yanlarına bir kap su koymayı da unutmayın. 

4- Her Şeyi Vermeyin 

Köpeklerin midesi her şeyi sindiremez. Ve bazı ürünler bizim için sağlıklı olsa da köpekler için zararlı olabilmektedir. Bu yüzden sarımsak, soğan, avokado, kereviz, biber, badem gibi besinleri köpeklerden uzak tutun. 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar