MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Saint Bernard Özellikleri ve Bakımı

15.08.2019 18:00:41

Güçlü başı ve kaslı yapısı olan Saint Bernard köpeği oldukça tercih edilen popüler bir ırktır. Bu köpek cinsi hakkında özellikle merak edilen şeyler de bakımı ve özellikleridir. Diğer köpek türlerine göre daha büyük ve iri olan Saint Bernard cinsi köpeğin özelliklerini inceleyelim. 

Genel Özellikleri 

Salyalarıyla halk arasında ün salmış olan Saint Bernard cinsi köpekler oldukça sakin, arkadaş canlısıdır. Çocuklu aileler için oldukça uygun bir cinstir. Oynadığı Beethoven filmlerinde hakkın sevgisini ve takdirini kazanmışlardır. Ortalama yaşam süreleri 10, 12 yıl civarıdır. Boyları dişilerde 62 ile 85 santim arasında değişmekte erkeklerde ise de 67 ile 90 santim arasında değişkenlik göstermektedir. Ağırlıkları ise 65 ile 130 kilo arasındadır. En ağır Saint Bernard cinsi köpek tam 140 kiloydu. Atletik yapılı ve güzel tüy yapısına sahiptir. Kısa ve uzun olmak üzere iki tüy tipi vardır. Tüyleri her zaman iki renklidir. En yaygın renkleri kahverengi ve beyazdır. Oldukça vefalı ve koruyucu bir ırktır. 

Bakımı

Bu köpek türünün egzersize ihtiyacı vardır. Bu yüzden onu her gün yürüyüşe çıkarmalısınız. Bahçeli bir evde bakmanız daha iyi olacaktır. Bu şekilde köpeğinizle eğlenceli oyunlar oynayabilirsiniz. Tüylerinin de her hafta taranması gerekmektedir. Ayrıca beslenmesine dikkat edilmelidir, kilolu olması halinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. 

Beslenmesi

Bu cins köpeklerin aşırı kilolu olmaması için günlük yeterli miktarda mama almaları ve yürüyüş yapmaları gerekmektedir. Bu cins köpekler mama ayırt etmezler. Her çeşit mamayı yiyebilirler. 

Sağlık Durumları 

Bu ırkın gözleri ve kulakları çok hassas olduğu için enfeksiyon kapmaması için gözlerini temiz tutmalısınız. Epilepsi ve göz hastalıklarına yakalanmaya yatkınlardır. Bu yüzden ayda 1 kez veterinere kontrole görülmesi en iyisi olacaktır. 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar