MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Ankara Kedisi Genel Özellikleri Tarihçesi ve Bakımı

12.08.2019 13:25:41

TARİHÇESİ

Uzun tüylü Ankara kedisi, ismini daha önce Angora olan Ankara şehrinden alır. Yüzyıllar boyunca bu kediler Türkiye'ye gelen ziyaretçiler ve işgalciler tarafından Avrupa'ya hediye olarak götürüldü. Hatta bir efsaneye göre Vikingler bin yıl kadar önce ülkelerine Türkiye'den bu kedileri götürmüştür.

İlerleyen zamanlarda soyları tükenir hale geldi ve ve Ankara Hayvanat Bahçesi kapsamında bir üreme programı ile kurtarıldılar. Ankara kedileri ilk olarak 1954'te Amerikaya götürüldü ancak 1960'ların ortalarına kadar CFA (Cat Fancier Association) tarafından tanınmadı. CFA 1968'de kedileri kayıt altına almaya başladı ve 1978'de Beyaz Ankara Kedisi yeni ırk olarak kabul edildi.

 

KARAKTER ÖZELLİKLERİ

Görünüş olarak oldukça zarif ve güzel olan Ankara kedisi, oldukça atletik ve zekidir. Onlara göre hiçbir kitaplık, dolap ulaşılamayacak kadar yüksek değildir. Oyun oynamaktan oldukça hoşlanırlar. Küçükken ne kadar oyuncularsa yaşlandıkları zaman da bu özelliklerini korurlar. Sahiplerini çok severler ve onunla ilgilenmediğiniz zaman dikkatinizi çekmek için her türlü yaramazlığı yaparlar. Onu gündüzleri kucağınızda otururken, geceleri de yastığınızda sizinle uyurken bulabilirsiniz.

Ankara kedileri kendilerini ailelerine adarlar. Evinize misafir geldiği zaman onlarla çok iyi anlaşırlar ama her zaman en sevdiği insan siz olacaksınız. Çocuklarla da çok iyi geçinirler, sadece çocuğunuzun kedinin kuyruğunu çekmediğinden emin olun.

 

FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

Ankara kedilerinin sadece beyaz tüylü olduğunu düşünebilirsiniz ancak bazen kürkleri içinde farklı renkler de bulundurabilir. Uzun ve kaslı bir vücutları vardır. Arka bacakları ön bacaklarından daha uzundur ve patileri arasında ekstra tüyler bulunur. Gözleri mavi, yeşil, altın rengi veya çift renkli (bir gözü mavi bir gözü yeşil) olabilir.

 

BAKIMI

Ankara kedilerinin tüyleri çok fazla dökülmez, bu yüzden haftalık tarama yeterli olacaktır. Beyaz renkli kediler oldukları için aylık banyo yaptırmanız gerekebilir. Ankara kedilerini, diğer kedilerden bulaşabilecek hastalıkların yanı sıra köpek saldırısı, araba çarpması gibi tehlikelerden korumak için kapalı mekanda tutmanız faydalı olabilir.

 

SAĞLIK

Ankara kedileri genel olarak sağlıklıdır ancak farklı göz renklerine sahip Ankara kedileri sağırlığa eğilimlidir. Bazı Ankara kedileri, kedilerde sık görülen hipertrofik kardiyomiyopati olarak adlandırılan kalp hastalığına sahip olabilirler. Bu hastalık kalp kasının kalınlaşmasına sebep olur. Diş eti hastalıklarına yatkın olduğu için haftada bir veya iki kez ağız ve diş bakımını yapmanız gerekmektedir.

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar