Kediler Yıkanır Mı? Yararları Nelerdir?

10.8.2019 14:42:18

Birisi kedinizin dişini fırçalayın veya onu yıkayın dediği zaman size tuhaf gelebilir. Gerçekten kedime banyo yaptırmam gerekiyor mu diye düşünebilirsiniz. Kediler yıkanabilir mi sorusuna kısaca cevap verecek olursak, evet, kedi dostlarımız yıkanabilir. Onu beslemek kadar hayati bir zorunluluk olmasa da, yıkamanızın bazı faydaları vardır.

Bir kedinin yıkanması onu daha temiz yapar. Kedilerin kendini temizlediği hikayesi doğrudur ancak tam anlamda bir temizlik değildir. Kendi kürkünü yalamak kedinin ölü tüylerden, kirden, parazitlerden ve artık yiyeceklerden kurtulmasına yardımcı olur. Bu da vahşi yaşamda hayatta kalmalarını sağlar ama onları tertemiz yapmaz. Kedinizin beyaz yorganınızın üstünde yatma ihtimali olduğunda, yıkamanız size avantaj sağlayacaktır.

Bir kedinin yıkanması tüylerinin daha az dökülmesini sağlar. Her yerde kedi tüyü olması, kedi tüyü ile uyanmak, onlarla yemek yemek, özellikle de pofuduk bir kediye sahip olanların ortak şikayetidir. Kedilerinize banyo yaptırdığınız zaman tüylerinin daha az etrafta olmasını sağlayabilirsiniz. Banyonun yanı sıra kedinizin tüylerini düzenli olarak tarayarak da tüylerin dökülmesini azaltabilirsiniz. Ancak kedi ilk yıkandığında ciddi miktarda stres olabileceğinden daha fazla tüy dökebilir.

Kedinin yıkanması tüylerinin daha parlak ve sağlıklı olmasını sağlar. Doğal sabunlar veya özel kedi şampuanları kullanarak kedinizin kürkünün daha sağlıklı olmasını olmasını sağlarsınız.

Bir kedinin yıkanması diğer cilt parazitlerinin yanı sıra pirelerin durdurulmasına da yardımcı olabilir. Eğer kedinizde pire varsa pire şampuanı ile yıkamanız tavsiye edilir.

Kedinizi Ne Sıklıkta Yıkamalısınız?

Sürekli evde yaşayan ve dışarı çıkmayan evcil kedilerin yılda bir veya iki kez yıkanması yeterli olacaktır. Uzun tüylü kedilerin fırçalanmanın yanı sıra daha sık banyo yapmaları gerekmektedir.

Son olarak, kedinin yıkanıp yıkanmaması da kişiliğine ve saldırganlık düzeyine etki edebilir. Bunun için yıkama işlemini onu ürkütmeden, sakin yapmanız önemlidir. Kedinizi yavruyken yıkamaya başlarsanız büyüdüğünde tolere etmesi muhtemeldi
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar