MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Samoyed Köpekleri Bakımı Ve Özellikleri

8.08.2019 16:10:26

Sadık dostlarımız köpekler hayatımızın bir parçası haline geldiler. Samoyed cinsi köpekler çocuklu ve kalabalık ailelerin en çok tercih ettiği köpeklerden biridir. Eğer siz de köpek sahiplenmek istiyor iseniz gelin Samoyed cinsi köpekleri inceleyelim. 

Irk Hakkında Bilgi 

Samoyed ırkı ismini Sibirya’da yaşayan Samoyedlere benzerliğinden almıştır. Bu tür ilk olarak Sibirya, Rusya yakınlarında keşfedilmiştir. Diğer köpeklerden belirgin farkları uzun ve yumuşak olan tüyleri ve gülen, neşeli yüz yapısıdır. Bu cins köpekler yaklaşık 10, 15 sene yaşarlar. Oldukça arkadaş canlısı, sosyal ve neşeli köpeklerdir. Çok havlayan bir köpek türüdür. Eğer sahiplenmek istiyor iseniz bunu da göz önünde bulundurmalısınız. Boyları dişilerde 50, 55 santim aralığında olup erkeklerinde ise 55, 60 santim aralığındadır. Kiloları ise dişilerde 15, 20 erkeklerde ise 20, 30 kilo arasındadır. Samoyed cinsi bu köpeklerin dişileri daha küçük ve hafiftir. Bu cinsin renkleri açık tonlardır. Beyaz, krem rengi ve white & biscuit renkleri vardır. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar fakat köpeklerle değil. Bu cins diğer köpekleri kovalayabilir. Bu yüzden eğer samoyed köpeği 2. Köpek olarak alacaksanız yavru olarak almanız iyi olacaktır. Büyüyene kadar köpeğe alışacaktır. 

Yapılması Gereken Bakımlar 

Bu cinsin tüyleri uzun olduğu için tüylerini düzenli taramanız gerekmektedir. Ve tarağınızın da metal olması gerekir. Diğer elementlerden yapılan taraklar köpeğin derisine zarar vermektedir. Ayrıca bu cinsin egzersizlere çok ihtiyacı vardır. Köpeğin düzenli olarak uzun yürüyüşlere çıkarılması gerekmektedir. 

Ne Yer? Ne Yemez? 

Birçok marka Samoyed cinsine özel olarak kuru mamalar üretmektedir. İsteğe göre bu ürünler tercih edilebilir. Diğer normal mamalar da tercih edilebilir. Mama miktarının ayarlanması ve düzenli verilmesi önemlidir. Diğer hayvanlarda olduğu gibi bu cins köpeklere de kemik ve çiğ et verilmemesi çok önemlidir. Sonucu ölüme kadar götürebilir. 

 

En Yeni Ürünler





Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar