MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Uzun Tüylü Köpeklerde Kürk Bakımı ve Yapılabilecekler

4.12.2020 11:44:51

Fiziksel açıdan bir köpeğin sağlıklı ve güzel görüntüsünün en büyük yansıması kürk ve cilt sağlığı üzerinden geçiyor. Bu belirgin kısım ayrıca estetik kaygılar yaşatıyor olsa da her köpek sahibi dostlarının bu açıdan mükemmel olmasını istiyor. Kürkünü güzelleştirmek için yapmanız gereken rutin ve genel ipuçlarını sizinle paylaşacağız. Çok fazla tüy dökülmesinin de önüne geçecek bu bilgilerin yanında her durumda olduğu gibi önceliğiniz veteriner kontrolü ve yönlendirmesi olmalıdır. Tüy dökülmesi ya da kürk görüntüsünde bir bozulmaya karşı gerekli kontrollerin sağlanması ve sağlık sorunu kaynaklı olup olmadığının tespiti çok daha önemlidir.

 

Köpeklerde Tüy Sağlığı ve Kürkü Güzelleştirmek İçin Yapılabilecekler

Çok sık tüy dökülmesi cilt hastalıkları ya da estetik açıdan tüylerin canlı ve parlak görünmemesi temelde aynı sorunlardan kaynaklanabilmektedir. Rutin bakımlar, veteriner kontrolleri, parazit uygulamaları, beslenme kalitesi her türlü sağlık konusunda olduğu gibi kürklerin güzel görünmesinde de etkilidir.

Beslenme

Kaliteli ve içeriğinden emin olduğunuz mamalar kullanmalısınız. İçerdiği vitamin ve mineraller kürk sağlığını doğrudan etkilemektedir. Kalitesiz mama seçimi kısa vadede aşırı tüy dökülmesine yol açarken tüyün rengi ve parlaklığında gözle görülür bir cansızlık yaratacaktır.

Taramak

Özellikle ırkına bağlı olarak köpeğinizin kürkü çok uzun ise tarama işleminin aralığını daha da azaltmanız gerekebilir. Her koşulda haftada en az 2 kez taranmaları önemlidir. Vücudundaki ölü tüylerin alınması ayrıca etrafa dökülen tüylerin de minimize edilmesini sağlayacaktır. Evcil dostunuzun tüy yapısına uygun fırça ve tarak tercih etmeyi unutmayın.

Yattığı Yeri Temiz Tutun

Ev ya da dışarıdaki köpek kulübesi fark etmeksizin yattığı yer ve yatağını hijyen kurallarına uygun hale getirin.  Dışarıda onun tüyleri üzerine bulaşabilecek herhangi bir paraziti ondan uzak durması açısından en güzel bu şekilde uzak tutabilirsiniz. Alerjiye neden olabilecek yatak malzemesinden uzak durarak cilt yapısından herhangi bir sağlık sorunu yaşanmasının da önüne geçin.

Parazit Uygulamaları

2-3 aylık rutin dönemlerde ya da veterinerlerin tavsiyelerine uygun olarak dış parazit uygulamaları ihmal etmeyin. Çok fazla köpekle iç içe gelmese ya da dışarıdan herhangi bir parazite maruz kalmayacağını düşünmeniz bu konuda geçerli bir çözüm değildir. Parazitler (bit pire kene) kürk sağlığının bozulmasında ana unsurların başında gelir.

Banyo İhtiyacı

Irk ve tüy yapısını göz önüne alarak ay içerisinde en az 1 kere olmak üzere yıkamaya çalışın. Mevsimler şartları göz önüne aldığınızda kışın bu rutini bozabilirsiniz fakat kürk ve cilt sağlığının önemi açısında asla bizlerin kullandığı şampuanları onların üzerinde kullanmayın.




Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar