MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Görülen 4 Farklı Yeme Bozukluğu Sorunu

3.12.2020 12:49:31

Kedilerin yemekle arası çok iyi olmasına rağmen sağlık sorunlara varan yeme alışkanlıklarına dair sıkıntılar yaşamaları da olasıdır. Bizlere normal gibi görünse de kontrol altına alınması gereken durumlar olabilir. Olağandışı beslenme görülen kedilerin uzman yardımcı alması ise çok daha ileri problemler yaşanmadan çözümü adına önemlidir. Aşırı yemek yeme ya da hiç yememenin problem olabileceği gibi hızlı yemek ya da kuru mamalarının dışında farklı eşyaları yemeye çalışmaları da tedavi edilmesi gereken davranışlardandır. Her şeyden önce onları gözlem altına almanız ve olası yeme davranışı bozukluğunun sağlık sorunlarına sebep olmadan ortadan kaldırılmasını sağlamalısınız. Günümüzde evcil kedilerde en sık karşılaşılan yeme davranış sorunları ise şu şekildedir.

Hızlı Yeme Alışkanlığı

Yemeği ağızda tutma ve çiğneme süresi sindirme açısından kazandırırken çeşitli mide sorunları ve gastrit oluşmasının da önüne geçmektedir. Hızlı yiyen ve hatta çiğnemeden yutma nedeniyle kedilerin davranış bozukluğu yaşadığının işaretidir. Genelde sokak hayvanlarında görülen bu durum yiyeceğini avcılardan ve başka kedilerden koruma amaçlı gelişmiş olan bir reflekstir. Bu durumu azaltmak ve ortadan kaldırmak için elle besleme yöntemini seçebilir. Mama kabındaki mama miktarını azaltarak sık sık ara öğünlerle beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Çok Yemek

Kediler kimi zaman rahatsızlık yaşama derecesinde doyumsuz olabilir. Bazı kedilerin de kilo almaya elverişli bir yapısı da eklenince sorun olabiliyor. Ayrıca kedilerin aç kalacağı korkusu yaşaması da bulabildiği ve midesinin aldığı her şeyi yeme isteği yüzünden onları beslerken yaşına, ırkına ve günlük hareket düzeyine uygun miktarda beslemelisiniz. Yeme sorunu görülen çoğu kedinin aç kalacağı korkusu yaşaması yüzünden, doyumsuz şekilde ortada dolaşmasına neden olmaktadır.

Pika Sendromu

Sıra dışı gelse de kedilerde de bu rahatsızlık görülebilir. Plastik, taş, toprak, pamuklu giysiler anlayacağınız üzere yiyecek ve besin olmayan her şeyi tüketmeye dayalı bu durum son derece zararlıdır. Erken sütten kesilen kedilerde daha sık rastlanır. Sindirim probleminin yanı sıra evcil dostunuzun boğularak ölme riski de bulunmaktadır. Tabi onu zehirleyebilecek potansiyele de sahiptir. Bu durumun psikolojik olduğu kadar yetersiz beslenme lösemi tümör ya da diyabet kaynaklı olabileceğini de unutmamanız gerekir. Acilen bu tip sorunlarda veteriner ziyareti yapmalısınız.

Dışkı Yeme

Çok hoş olmayan bu durum maalesef köpeklerde olduğu gibi kedilerde de ortaya çıkabiliyor. Dışkının oldukça zararlı olması ve içerdiği bakteri ve hastalık parazitleri nedeniyle dikkatli olunması gerekmektedir. Kendilerini yalarken özellikle bu bölgeleri temizlemeleriyle karıştırılmamalıdır. Yetersiz beslenme, diyabet, vitamin eksikliği bu tip durumu doğurabilir. Bu sorun bazı zamanlar psikolojik sorunlar yüzünden de kedinizin ve sizin başınıza gelebilir. Kıskançlık, dikkat çekme isteği, onu endişeye bir takım sebepler olması onu bu davranışa itmektedir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar