MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğinizle Yürüyüş Yaparken Kontrolü Sağlamak

3.12.2020 10:59:32

Köpekler doğada da sürü halinde yaşayan sosyal canlılardır. Onların zihinsel ve fiziksel sağlıkları açısından sık sık dış gezintilere çıkmaları yürümeleri ve koşmaları gerekmektedir. Özellikle sıcak ve havanın elverişli olduğu zamanlarda ırkına bağlı olarak üzerindeki enerjiyi atabileceği yegâne aktivitelerden birisidir. Fakat ona karşı olduğu kadar topluma da birtakım sorumluluklarımız bulunmaktadır. Çevremizde başka köpekler, insanlar ve çocukların olduğunu göz ardı etmeden evcil dostumuzun kontrolünü hem onun hem de çevrenin güvenliği açısından sağlama almalıyız.

Yürüyüşteki en kritik nokta liderin siz olduğunu ona kabul ettirmeniz ve size itaat etmesinin gerekliliğini anlamasıdır. Diğer vereceğimiz tüm tüyolar ise bunu destekler nitelikte sadece size daha fazla yardımcı olacak şeylerdir. Onların saygısını kazanmak ve sözünüzün dinlenmesini sağlamak oldukça önemli olup, aksi taktirde onun sizi gezdiriyormuş gibi bir duruma düşmeniz kaçınılmazdır.

Liderlik Mücadelesi Sizde Olsun

Köpeklerin tasmasını çekmesi sonucu sağa sola çekiştirerek koşmaya çalışması özellikle itaat eğitimi zayıf köpeklerde normaldir. Sizin ona bağırmanız, onun size havlaması sorunu çözmek için yeterli değildir. Sizle bir mücadeleye giren köpek, sizi önde koşarak çekiştirir. Üstünlüğü ona vermemelisiniz. Sürünün liderinin sizin olduğunuzu hem evde hem de dışarıda bilmeli ve hissetmeli. Bu durum ırk, yaş fark etmeden her köpek için geçerlidir. Temel itaat eğitimlerini yavruluğundan itibaren göz ardı etmeyin.

Onlarla Empati Yapın Ama Sınırları Belirli Olsun

Sonuç olarak onlar yetişkin olsalar bile ufak bir çocuk zekasında canlılardır. Heyecanının dozajını kimi zaman abartabilir ve istemsiz de olsa sizi zora düşürecek hareketler yapabilir. Kendinizi onların yerine koyarak gitmek isteyebileceği güzergahları ve gidiş hızınızı ayarlayın. Koşması gereken bir yerde koşmasına izin verin. Tüm bu gezintiler esnasında yapabileceklerini ve yapamayacaklarını kesin bir dille anlatın. Bir köpeğin özellikle dışarıdaki gezintilerde dikkatini dağıtacak çok fazla faktör bulunmaktadır.

Temel Komutları Mutlaka Öğrenmeli

Onlarla iletişim kurmanızın en temel yolu iyi bir temel eğitimden geçmektedir. Toplum içerisinde ya da evde çok daha sağlık iletişim kurmanız için her gün mutlaka bu konu özelinde vakit ayırın. Dur, hayır, gel, git, koş, sessiz ol gibi basit seviyedeki komutları kısa sürede öğretebilirsiniz. Temel komutları öğretme neticesinde hem birbirinizi daha iyi anlayabilir hem de aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz.

Uygun Tasma ve Tasma İpi Kullanın

Özellikle ayarlanabilir tasma ipleri bu konuda çok fazla kolaylık sağlasa da buna imkânınız yok ise ipin uzunluğunu kontrol edebileceğiniz düzeyde sıkı tutmanız kontrolün sizde olduğunu hissetmesini sağlayacaktır. Her ortamda tasma ile gezme şartı olmamakla birlikte ona koşabileceği bir ortamı, insanlara tehlike yaratmayacak şekilde de hazırlamanız tasmasız dolaştığı zamanların ona ödül gibi hissettirmeye yetecektir.

Sakinliğinizi Koruyun

İstemediğiniz bir hareket yaptığı taktirde ya da kontrolü kaybedip tekrar aldığınızda şiddet uygulamaya kalkmayın. Bu durum onu daha da asi ve söz dinlemez haline getirecektir. Hiçbir köpeğin üzerinde korkuyla hakimiyet kurarak başarı sağlayamazsınız. Ses tonunuzu biraz sert yapmanız ve hoşnut olmadığınız belli etmeniz neticesinde ileride çok daha kalıcı uyarı mekanizması geliştirebilirsiniz. Sabırlı ve kuralları koyarak itaat etmesini çok daha önemlidir.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar