MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Karantina Döneminde Evcil Dostunuzla Evde Yapabileceğiniz Aktiviteler

2.12.2020 13:06:26

Tüm dünyanın sıkıntılı günler yaşaması ve sağlığımızı tehdit eden Covid-19 konusunda henüz aşılara başlanmaması bu kışın da zorlu geçeceğinin habercisi gibi duruyor. Bunu fırsata çevirip belki de evcil hayvanlarımıza daha fazla vakit harcayabiliriz. Bu durum sadece vakit harcamak, oyun oynamak değil onların gelişimi açısından da kaliteli bir aktiveye çevirerek daha da keyifli bir yaşam sürmenizin kapılarını aralayabilir.

Hepimiz maalesef ki alınan kurallar gereği evlerimizden çıkmamaya çalışıyoruz. Alınan bazı tedbir ve önlemler de çok daha bunun çizgisinde ilerliyor. Sağlığımızı korumak ve evcil dostlarımıza daha fazla vakit ayırabileceğimiz günlerde kedi ya da köpek fark etmeksizin zamanınızı nasıl değerlendirmeyi düşünüyorsunuz? Evcil dostlarımızın mental ve fiziksel açıdan sağlıklı kalmaları için enerji harcamaları gerektiğini biliyoruz fakat aynı durum bizler içinde geçerlidir. Sürekli evde kalmanın hep aynı rutinleri yapmanın bizleri moral olarak da düşüşe geçirmeden onlarla yapabileceğiniz aktiviteleri sizler için derledik.

Eğitim için En İdeal Zaman Aralığı

Eğitim onların yaşamı süresince işinize yarayacak olan bir bütündür. Aynı evde yaşayan bir kedi ya da köpeğin ailenin bireyi olduğu kabul edilir. Kimi zaman dost kimi zaman evlat olan bu canlıların bazı kuralları bilmesi son derece önemlidir. Köpeklerin eğitim konusunda topluma karışmalarından dolayı erken yaşta eğitimlerine başlanması zorunlu olsa da bir düzene alışmaları ve buna ek olarak bazı farklı hareketler öğretmeniz bu boş vakitler çok daha uygun olacaktır. Kedilerin onlar kadar geniş bir eğitim yelpazesi olmasa da sabır gerektiren eğitim aşamasından yeterince vaktiniz olacaktır.

Yakalama Oyunları

Çocuklar da dahil olmak üzere tüm hayvanların seveceği oldukça yorucu ve fazla enerjinin üzerinden atılmasını sağlayan bir aktivitedir. Kedi ya da köpek fark etmeden tüm ırklarla oynayabileceğiniz bu oyun bütün gün uyumakta olan ve hareketsiz kalan dostlarımız için oldukça eğlenceli bir oyundur. Mevsimin soğukluğunu da düşündüğümüzde kimi zaman onlara ufak ödül mamaları vererek de eğlencenin dozunu artırabilirsiniz.

Koku Oyunları

Mama verme saatlerini daha da eğlenceli hale getirmeye ne dersiniz? Ödül maması ya da çok sevdiği yaş mamayı ona koklatarak göremeyeceği bir şekilde saklayın. Kokunun kaynağını bulması için onu motive edin. Kedi ya da köpek fark etmeksizin rahatlıkla kurabileceğiniz bu oyun sonunda ise kendi ödülünü kendisi hak ederek afiyetle yiyecektir. Koku reseptörlerini de aktif ve diri tutacak bu oyunu çok sevdiği bir eşyası üzerinde de gerçekleştirebilirsiniz. Kedi mama dışında çok hevesli olmazken köpekleriniz bu oyuna bayılacaktır.

Saklambaç

Çocukken hepimizin severek oynadığı bu oyunu evcil dostlarınızla da oynayabilirsiniz. Son derece keyifli olmasının yanında onları fazlasıyla da yorabilecek bu oyunun gün sonunda üzerindeki fazla enerjiyi atması, gece rahat ve deliksiz bir uyku çekmesi için son derece faydalıdır. Sıkıcı karantina günlerini hem kendiniz hem de onun için eğlenceli hale getirirken belki de aranızdaki bağın daha da güçlenmesi konusunda onu motive edecektir.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar