MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Derisinin Altında Oluşan Yumru Nedenleri

2.12.2020 11:00:42

Evcil dostunuzu severken, oyun oynarken ya da tüy bakımını yaparken bu duruma denk gelme şansınız yüksektir. Yumrunun ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği gibi kısa sürede geçici bir çevresel faktör kaynaklı da olabileceğini unutmamak gerekir. Eğer bu tip bir yumruya denk geldiyseniz takip altına almalı ve veteriner hekiminize danışmak atmanız gereken ilk adım olmalıdır. Buna neden olan durumu son zamanlardaki yaşadığınız olaylar karşısında sizde değerlendirebilirsiniz. Her koşulda deri altında oluşan yumrunun oluşma sebebi doğru belirlenmelidir.

Deri Altında Oluşan Yumruların Nedenleri

Bunun birden çok sebebi olabilir. Tedavisine geçme konusunda veteriner doğru bilgiyi verirken sizin de bunun nedenleri konusunda bilgi sahibi olmanız önemlidir. Test gerektiren durular olabileceği gibi her yumru türü aynı değildir. Basit bir şişlik şeklinde kısa süre sonra kendiliğinden ortadan kaybolabileceği gibi kanser ya da tümör belirtisi farklı bir hastalığın habercisi de olabilir. Evcil dostlarımızda yumruyu ortaya çıkaran nedenler ise şu şekilde olabilir.

Aşı Sonrası: En sık karşılaşılan ve aşı sonrasında veterineriz tarafından genelde uyarıldığınız bir yumru tipidir. Küçük bir bölgede ortaya çıkmakla birlikte oldukça sert olabilir. 2-3 Gün içerisinde tamamen kaybolurken aşı olan bölgeye elinizle masaj yaparak dağılmasını sağlayabilirsiniz.

Sert Bir Yere Çarpma: Koşarken sert bir yere çarpma, yüksekten düşme gibi şişlik bazlı yumrular oluşmasına neden olabilir. Birkaç gün canları acısa da daha sonra yavaş yavaş kendiliğinden düzelir.

Çevresel Yaralanmalar: Herhangi bir arının sokması ya da böcek ısırması da yumru oluşumuna neden olabilir. Eğer zehirli bir böcek ya da hayvan sokmasına maruz kalınmadıysa endişelenmeye gerek yoktur. Birkaç saat ya da gün içerisinde yumru olan kısım normale döner.

Diğer Yumru Sebepleri: Yumrular genelde zararsız gibi olsa da yağ bezesi ya da yağ kisti olarak bilinen durumların sonucu ortaya çıkabilir. Bunlar müdahalesiz geçmediği gibi ameliyatlık bir durum oluşturabilir. Cildin tahriş olması sonucu da yumru oluşumuna neden olan kabartılar oluşabilir.

Her koşulda evcil dostunuzun rutin bakımları sırasında el ile belirli vücut bölgelerini kontrol etmeniz önemlidir. Onu severken de bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz. Kısa tüylü köpeklerde olası bir anormallik kolayca göze çarparken özellikle uzun tüylü köpeklerde bu durum sizlerin kontrolünü gerektirmektedir. Erken teşhis kesinlikle hayat kurtarır. Sadece mamasını ve suyunu koymanız köpek bakımı için yeterli değildir. Tüm bunların akabinde onlara sağlıklı bir yaşam sunmanız son derece elzem bir konudur.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar