MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Göz Kırparak Kedilerle İletişime Geçmeniz Mümkün!

1.12.2020 13:27:40

Köpeklere kıyasla asi ve anarşist ruhlu bu dostlarımızla çok daha basit ve kısa yoldan iletişime geçebildiğimizi biliyor muydunuz? Göz kırparak iletişim kurmak her yaştan kediyle kolay ve aradaki bağı kurmak açısından etkilidir. Onlarla iletişim kurmak ne kadar zor gibi görünse de aslında basit bir yüz mimiğiyle bile iyi bir iletişim kurma şansına sahibiz. Bu konuda araştırma yapan bilim insanları da bu durumu doğrular bilgileri bizimle paylaşıyor. Doğa bilimlerinin her alanını kapsayan makaleleri paylaşan Scientific Reports'da yayımlanan araştırma sonucunda göz kırpmamız onlar için son derece ilgi çekici bulunuyor. Bu şekilde onlar tarafından iletişim yöntemi olarak kullanıldığını doğruluyor.

Göz hareketleri ve onlarla kontak kurmanın kediler için önemli bir hareket olduğunun anlaşılmasının yanı sıra onların da aynı şekilde cevap vermesi ilginç değil mi? Göz kırpma davranışı sonuç olarak kediler tarafından olumlu ve yakınlık göstergesi olan iletişim hareketi. Fakat bu göz kırpma hareketi yavaş ve sakin yapılmalı!

Bu konu hakkında yapılan deneyde ise çok olumlu sonuçlar alındı. Farklı evlerden gelen kedilerin üzerinde yapılan deneyde 20 kedi üzerinde çalışma yapıldı. 1 metre kadar yakın mesafeden yapılan göz temasında kendini güvende hisseden kedilerin karşılık verdiği saptandı. Kedilerle insanların bu yakınlaşmasında sadece evcil kediler değil yabani kedilerin de karşılık verdiği anlaşıldı.

Göz Kırpmayla Gelen Yakınlaşma

Kedilerle iletişim ne kadar zor gibi görünse de ilk yakınlaşma ve tanışma öncesinde basit bir göz hareketi dahi onlarla dost olmamıza yardımcı oluyor. En azından kedilerin tarafından kedi gülümsemesi olarak adlandırılabilecek bu durum karşısından aradaki güven ortamını kurmanıza son derece faydalı. Aynı şekilde yaptığınız bu harekete karşılık da bulmanız işleri kolaylaştırıyor. İnsanların kedilere yaklaşması konusunda oldukça faydalı bu yöntemin sokak kedileri ve hatta doğadaki vahşi kediler üzerinde bile geri dönüşü var!

Doğrudan Gözlerinin İçine Bakın

İşin aslında kedilerle iletişim kurmada güçlük çekmiyor bunca zaman yanlış yol izliyormuşuz. Göz kontağı kurmak ve onların dilinden anlamak son derece basit ve kalıcı bir bağ kuruyor. Sakin ve sessiz bir ortamda kedinizle göz göze gelin. Gözlerinin tam içine bakarken hafifçe tebessüm ederek gözlerinizi hızlandırmadan yavaşça kırpın. Denerken biraz komik gelse de size odaklanmış bir kedinin buna geri dönüş yapmaması içten bile değildir. Kedi karşılık veriyorsa ortadaki tüm buzlar erimiş demektir. Karşılıklı olarak güvende ve mutlu hissettiğiniz basitçe anlatabileceğiniz bu mimik sayesinde birçok kediyle sıkı dostluklar kurabilirsiniz. Pati yemeden, ısırılmadan oldukça etkili şekilde yakınlık kurmak adına başka kediler üzerinde bu hareketi mutlaka deneyin.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar