MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

İnsanlar ve Köpeklerin Uyku Düzenleri Birbirine Benziyor

1.12.2020 11:22:51

Dostlarımızın uyku düzenleri hakkında yapılan araştırmalar neticesinde bizlere benzedikleri birçok ortak nokta bulundu. Bilim insanları yaşadığımız uyku sorunları hakkında daha fazla bilgi edinmek üzerinde köpeklerle çalışırken bizlere olan benzerliği daha yakından inceleme fırsatı bulmuş ve bu çalışmalardan elde ettiklerini bizimle paylaşmış.

Henüz rüya gördükleri konusunda kesin bir araştırma sonucu olmasa da buna yakın bulgular da bizlere rüya dahi gördüklerini düşünmemize neden olabiliyor. Uyku düzenleri ve alışkanlıkları oldukça insanlara benzeyen köpeklerin de uyku dalma konusunda sorun yaşaması ve yabancı bir yerde uyumaya çalışırken zorlanması tanıdık geliyor olabilir.

Uyku araştırmacıları yaptıkları çalışmalarla insanlarla köpekler arasındaki uyku benzerliği konusunda farklı ortak noktalarda buldu. Kediler avcı olmalarından dolayı geceleri daha aktif bir yaşam döngüsüne girseler de köpekler onların aksine tıpkı bizim gibi gündüz aktif ve gece pasif hale geçerek uykuyu tercih edebiliyor. Geceleri ya da hava karardıktan sonra aktif uykuya geçen köpeklerin bizlerde olduğu gibi 8-15 saat aralığında uyudukları saptandı. Tabi ki yavru ve yaşlı köpekler de bizlerde olduğu gibi uyku konusunda çok daha uzun süreleri kullanabiliyor.

Köpek ve İnsan Uykusu Benzerliği

Evcil hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda köpeklerin uykuyla ilgili tecrübeleri konusunda daha fazla şey öğrenildiğini gösteriyor. Uyku esnasından rüya görüp görmedikleri konusundan kesin bir yargı oluşmasa da uyku esnasında koşma hareketi yapmaları, çeşitli kısık sesler çıkarmaları bizlere bir şeyler gördükleri konusunda düşünceye itebiliyor. Kısmen haklı olsak da köpeklerin bizlere benzer rüya gördükleri konusunda %100 emin olamıyoruz. Ayrıca bu dostlarımızın uykunun en ağır evresi olan REM seviyesine geçmeleri kendi sahiplendikleri alanda ve evde çok kolay gerçekleşiyor. Yabancı bir ortamda tıpkı biz insanlar gibi kolay kolay uykuya dalamıyor. Yabancısı oldukları yerde uyuma konusunda bu tip köpekler zorluk çekerken bu durum çok sık yer değiştiren köpekler için pek sorun teşkil etmiyor.

Uykunun rüya görülen kısmı olarak da bilinen REM evresinde köpeklerin de gerçekleştirdiği birtakım insanlara özgü hareketler bulunuyor. Neleri uyku sırasında deneyimlediklerini anlatamasalar da fiziksel olarak incelendiklerinde hızlı göz hareketleri, solunumda düzensizlik, kalp atış hızı, pati ve kuyruklarda gelişigüzel kasılmalar görülebiliyor.

Gün içerisinde insanlar gibi aktif yaşam süren yani hem fiziksel hem de zihinsel olarak yoğun yaşayan köpeklerin akşam daha kaliteli ve iyi uyuduğu gözlemlenmiştir. Uykuya da daha hızlı dalabilen bu tip aktif köpeklerin gün içerisinde oyun oynamalarının ve hareket etmenin önemi daha fazla anlaşılabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar