MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Kuru Mama Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

30.11.2020 13:09:24

Dostunuzun kaliteli ve dengeli şekilde beslenmesi tüyleri kadar uzun bir ömre ve sağlıklı yaşaması adına en önemli bakım kuralıdır. Kediler yemek konusunda biraz seçici ve kırılgan olsalar da gerekli kıstasları ve yazımızın devamını okuduğunuz taktirde nokta atışını rahatlıkla yapabileceksiniz. Mutlu bir yaşam doğrudan beslenmeyle sağlanmaktadır. Yediği kedi mamalarının onun durumuna uygun protein ve karbonhidratları içermesinin yanında mineral vitamin ve yaşamı boyunca gerekli yağları içerdiğinden emin olmanız önemlidir. Kalitesiz ve besin değerleri düşük mamalar sadece karnını doyurmaya yetecek olup, ileri de cilt hastalıkları, sindirim problemleri ve üriner sorunlar yaşamasına yol açabilir.

Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Mama seçimi yaparken öncelikle dikkat etmeniz gereken noktalar evcil dostunuzun yaşı, kısırlaştırılmış kısırlaştırılmadığı, herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı ve tabi ki bütçenize uygun olması olmalıdır. Fakat tüm bunların yanında herkesin göz ardı ettiği başka noktalarda bulunmaktadır. Yukarıdaki kriterlere ek olarak farklı özelliklere de dikkat etmelisiniz.

 • Kalitesiz mamaların, bozulmayı ve son kullanım tarihinin uzun sürmesi açısından kimyasal koruyucu maddeler kullanılır. Bu tip mamaların besleyici yani tokluk hissi fazla olup evcil dostunuzun gelişimine etki eden ve sağlığını koruyan taurin ve yararlı yağ asitleri oldukça azdır.
 • Bilinen ve ismine tanınmış markalara yönelin. Burada ayrıca çok fazla kişi kullandığı için mama yorumlarına diğer kedi sahipleri tarafından rahatça ulaşabilirsiniz.
 • Yavru, yetişkin, kısırlaştırılmış ya da yaşlı kedilerin maması farklıdır. Bu konuda dikkatli olun. Yavru kedilerin protein, mineral ve yağ oranı yüksekken yaşlı kedilerin son derece düşüktür.
 • Mama geçiş sürelerinizi atlamayın. Kontroller sonrası ne tip bir mama seçmeniz gerektiği konusunda veterinerinizden bilgi almaktan çekinmeyin.
 • Son kullanma tarihi ve mamanın tazeliğinden emin olun. Delik, patlak, ağzı açık kalmış mamalar beslenme konusunda midesine düşkün kediler tarafından veto yiyebilir.

 • Protein kaynağı belirli olan ve kaliteli tavuk, kuzu, balık etli mamalar tercih edin.
 • Kedinizin alerjik reaksiyon gösterdiği besin maddelerinden uzak durmalısınız.
 • Kuru kedi maması seçiminde evcil dostunuzun damak tadını da es geçmeyin.
 • Protein değeri düşük ve aşırı karbonhidrat içeren mamalar kilo almalarına ve günlük ihtiyaçları olan besin değerlerini alamadan sağlıksız yaşamalarına neden olur.
 • Su içme alışkanlığı zayıf olan kedilerde haftada bir olacak şekilde yaş mama takviyesi yaparak sadece kuru mamaya bağımlı kalmasına izin vermeyin.
 • Kullandığınız mamanın içerisinde bulunan magnezyum kalsiyum ve kemik sağlığı açısından önemli D vitamini miktarını göz ardı etmeyin.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar