MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Bıyıkları ve Onlar için Önemi

30.11.2020 11:02:27

Kedilerde olduğu gibi köpeklerde de bıyık son derece önemlidir. Kesinlikle onların da bir amacı olup dostlarımızın hem fiziksel hem de zihinsel olarak sağlıklı olduğunu gösteren kıstaslardan olmaları nedeniyle tüyleri tıraş edilse dahi buraya asla dokunulmamalıdır. Bıyıkları kesilmiş bir köpek kendine dair güven sorunları yaşayıp özellikle çevresine karşı geliştirdiği altıncı hislerin körelmesine neden olmaktadır. Özellikle avlanma ve oyun gibi durumlarda onların bazı süper güçlerini ellerinden almış olmak hiç de tavsiye edeceğimiz bir durum değildir.

Çevreyi algılamak oradaki titreşim ve sesleri zihninde canlandırmak adına kullandığı bu bıyıkların ortadan kaldırılması onların mental olarak son derecede zorlayacaktır. Depresif, mutsuz ve özgüvenini kaybetme ihtimali olan bir köpeğin agresif ve içine kapanık bir hale gelmesi ise kaçınılmazdır.

Köpeklerde Bıyıklarının Önemi

Fiziksel açıdan bir problem yaşamazlar. Fakat bıyıkları onlar için bir uzuvdan farksızdır. Bunları ortadan kaldırması bir taraflarının eksik kaldığını düşünmelerine yol açabilir. Tüm bunların yanında eğer bir kaza olup yanmaması, kırılmaması ya da kopmaması dışında sizin müdahale ederek kesmenizin de hiçbir faydası bulunmamaktadır. Altıncı his olarak da bildiğimiz çevrelerindeki ses frekanslarını ya da titreşimleri daha rahat anlamalarına yardımcı olan köpek bıyıklarının kesilmesi onlar açısından görüş ve duyma kabiliyetlerini önemli ölçüde azaltabilir. Köpeklerin algı ve görsel güçlerinin gelişimi ve işleyişi biz insanlardan son derece farklıdır. Aynı durum kedi dostlarımız içinde geçerlidir. Köpeklerde koku alma ve görme gibi yetenekleri ne kadar üst düzey ise onları destekleyen bıyıkları da bu durumun çok iyi birer avcı ve oyuncu köpekler olmasında etkisi yüksektir.

Köpeklerde Bıyıkların Görevi Nedir?

En önemli görevleri bulundukları ortamda onların ihtiyacını karşılayacak bilgileri toplamalarında yardımcı olmalarıdır. Tüm bunların yanlarında yer-yön algılarının yanında mesafeleri zihinlerinde ölçmeleri konusunda yardımcı olur. Karıncaların antenleriyle yön bulma duyuları gibi köpeklerde mesafeleri algılama konusunda destek alabilir. Onların iyiliği için tıraş sonrası dahi bıyıklarına dokunmamanız önemlidir. Ayrıca bazı hassas köpek ırklarında bıyıklarında dokunmanız halinde dahi tepki verebilir. Mesafe konusuna biraz daha değinmek gerekirse özellikle karanlık ve gözün tam seçemediği noktalarda köpeklerin önlerinde nesneyle arasındaki mesafeyi algılamasına yardımcı olur. Köpeklerin hafızasında evin her noktasının haritası biçimlenmiş olsa da bunu harekete dönüştürme cesareti bıyıkları sayesinde gelmektedir. Karanlıkta bizler bir yerden destek alarak ve dokunarak yürürken, köpekler bıyıklarından destek alabilmektedir.

Bıyıkları kesilen köpekler çok daha içine kapanık ve korkak olabilir. Uzuvları kesilmiş gibi hissetmesi olağan olan bu dostlarımızın yer-yön algısı ve çevresine karşı olan kendine güven duygusu kaybolabilir. Estetik amaçla da ya da farklı bir amaçla da onların kirpik, kaş ve bıyıklarına dokunmamalı ve kesmeyi aklımızdan geçirmemeliyiz.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar