MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Tavşanlar Nasıl Beslenir? Tavşanlar Neler Yer?

27.11.2020 13:19:44

Tavşan dostlarımız da aynı kedilerde olduğu gibi son derece titiz ve seçici canlılardır. Kendisini için neyin sağlıklı olduğunu anlayabilen bu dostlarımız biraz da boğazlarına düşkün olduğundan dolayı dikkat edilmesi gerekir. Cüce Tavşan, Hollanda Lop, Rex Tavşanı ya da Aslanbaş Tavşanı türleri son derece bilinen ve tercih edilenler arasında başı çekmektedir. Bazı istisnalar dışında temel beslenme yöntemleri birbirine yakındır. İçerisinde farklılık içeren beslenme menüleri hazırlanmanız monotonluk ve sıkıcılık açısından onların bu beslenme zamanlarını çok daha keyifli geçirmelerine yardımcı olacaktır. Fakat bu seçim esnasından onların sağlığı ve gelişimi de asıl amacınız olmalıdır.

Tavşanlar Ne Yerler?

Hassas hayvan olan tavşanların kırılganlıkları çok olur. Kimi zaman korkak ve çekingen tavırlar sergilese de sizinle arada bağ kurabileceği ve yakınlığı oluşturabileceği en önemli anlar onun beslenmesine yardımcı olduğunuz zamanlardır.

Geniş Tavşan Menüsü İçeriği

  • Tohum ve tahıllar
  • Meyveler
  • Kır bitkileri
  • Yapraklar ve kuru otlar
  • Sebzeler
  • Ağaç dalları

Buradaki her besinin farklı bir amacı ve miktarı olmalıdır. Ağaç dalını dişlerinin kemirme ihtiyacı ve ısırması için verebilirken, çizgi filmlerden de aşina olduğumuz havuç-tavşan ikilisinin sanıldığı kadar masum olmadığını da bilmelisiniz. Çok fazla şeker içeren havuçların dozunu kaçırmanız halinde dişlerinin çürümesine neden olabilirsiniz.

Tavşanlar Nasıl Beslenmelidir?

Sebze ot ve kır bitkileri istediği an yiyebileceği şekilde verilebilir. Bunlar doğa da çok rahat bulduğu besinlerin başında gelir. Fakat meyveler belirli aralıklarda ödül gibi verilebilirken tahıl ve tohumlarda çok sık olmamak koşuluyla ara ara verilmelidir. Aksi halde evcil dostunuzun aşırı kilo alması gibi içinden çıkılması güç sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bazen verdiğiniz sebzelerin iyice temizlenmiş olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde midesinin bozulmasına ve bağırsak enfeksiyona yaşamasına neden olabilirsiniz. Marul, ıspanak, kereviz ve lahana en sevdikleri ve favorileri arasındadır. Bunları verirken ölçüyü kaçırmamalı ve temizliğinden emin olmalısınız.

Ağaç dalları ve yapraklar onların doğal yaşam beslenme ve kemirme ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Herhangi bir sınır koyulmasına gerek yoktur. Aynı kedilerde tırmalama tahtası ihtiyacı gibi bu ağaç dalları da dişlerini törpülemesinden önemlidir. Her ne şartta olursa olsun temiz ve taze su yanı başlarından eksik edilmemelidir. Tavşanların sürekli yeme gibi bir alışkanlığı olduğu için özellikle yaşını aldıktan sonra beslenme miktarlarına dikkat etmeniz gerekir.

Tavşanların en önemli besin kaynaklarının başında kuru ot ve saman gelmektedir. Mama kaplarının önünde bu iki besin her daim dolu şekilde kalmalıdır. Tavşanların beslenmesi konusunda kedi ve köpekler gibi yemesi bitene kadar beklemek yanlış bir davranış olacaktır. Her ne kadar gündüzleri aktif olsalar da onlar gece daha hareketli olan canlılardır. Ayrıca tavşanlar için tüm besin değerlerini içeren tavşan yemleri de kullanarak bütün besin içeriklerine tek yerden ulaşabilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar