MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Uyku Pozisyonlarına Göre Köpeğinizin Ruh Hali

27.11.2020 11:02:00

Köpekler de karakteristik birçok özelliğini insanlara benzer şekilde beden dilleriyle ifade edebilirler. Kişiliklerini uyku pozisyonlarından ve ruh hallerinden rahatlıkla anlayabilirsiniz. Gergin ya da mutlu bir köpeğin gün içinde yaşadıklarının sonucunda gün sonunda uyku pozisyonu kendisi hakkında dışarıya ipucu verecektir.

Sağlıklı Bir Köpeğin Uyku İhtiyacı

Her canlının gelişim ve kaliteli bir yaşam sürmesi açısından güvenli ve kendinden emin bir şekilde uyku haline geçmesi gerekmektedir. Sizlere tüm günü uyuyor gibi gelse de onlar ihtiyacı kadar doğaları gereği uyumaktadır. Özellikle yavru köpeklerin gelişim aşamasında olması nedeniyle yetişkin ve buna yakın yaşlardaki köpeklere nazaran daha fazla uyuması son derece normaldir. Yavru köpeklerin beslenme dışındaki 20 saate yakın süreyi uyku ve uykulu halde geçirmesi normalde yetişkin köpeklerin 12-15 saat arası uyuması normaldir. Yaşlı köpeklerin ise tekrar yavru halleri gibi daha uzun sürelere çıkması sıklıkla görülmektedir.

Kişiliğini Yansıtan Köpek Uyku Pozisyonları

Köpekler insanlara benzediği gibi biraz da sahiplerinin yansımasıdır. Gece ve gündüz farklı uyku pozisyonlarını gösterebilirken her gözlerinin kapalı olduğu zaman da tam uykuya dalmış demek değildir. Kimi zaman köpekler aktif dinlenme ihtiyacı doğrultusunda gözlerini kapatsalar da tam olarak derin uykuya geçmezler. En ufak tıkırtıda ve seslenmede hiç uyumuyormuş gibi ayağa dikilebilirler.

1- Yüzüstü Yatması

Göbek kısmı altta ve bacaklar gergin halde kafanın ön bacakların arasında olması mutlu olduklarını gösteren bir pozisyondur. Ayrıca enerjik köpeklerin de bu tip bir pozisyonu tercih ettiğine sıkça rastlanır. Vücudunu fazla toplamadığı için olduğu bölgede ya da yatakta fazlasıyla yer de kapladığından bulunduğu alanı sahiplenmiştir.

2- Sırtüstüyken Ayakları Hava Kaldırması

Oldukça garip ve yorucu gelse de onların yaşadığı konforun bir göstergesidir. Sırt kısmı ve kafası yerde fakat bacaklarını açarak yukarı ve göğsüne kaldıran bir köpek kendisini sizinle ve yaşadığı yerde güvende hisseder. Herhangi bir kaygısı olmayan ve stressiz köpeklerin bu tip bir uyku pozisyonu gerçekleştirmesi normaldir.

3- Yana Dönerek Yatması

Başı hafif yukarı ve öne bakmasına rağmen vücudu yana doğru yatan köpekler de eğer gevşediyse huzurlu ve mutludur. Genelde en sık karşılaşılan rahat köpek uyku pozisyonlarından birisidir. Derin uykuya bu pozisyonda girmekte olup kulakları gevşer ve kimi zaman horultu seslerini de duyabilirsiniz.

4- İçine Kıvrılıp Yatmak

Kendisini adeta bir fanusta sıkışmışçasına kapatan köpeğin bir sorunu ya da üşüdüğü düşünülebilir. Kış aylarında ortam sıcaklığının düşmesi sonucu bu duruma daha sık şahit olabilirsiniz. Başı ön bacakları üstünde, arka bacak ve kalça kısmı içeri doğru çekilmiş köpeklerin uslu ve ilgiye aç olduğu da düşünülebilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar