MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kış Geldi ve Sokak Hayvanları İçin Yapabileceklerimiz

26.11.2020 13:26:53

Tüylü dostlarımız soğuk havaların yaklaşması ve hatta ülkemizin bazı bölgelerinde iyice kendini hissettirmesiyle zorluk yaşamaya başladı bile. Her ne kadar kürklerinin kendilerini koruduğu düşünülse de belirli süre aç kalan ve yiyecek bulmakta güçlü çeken kedi ve köpeklerin kendileri ısıtmada kullanacakları enerji miktarı git gide azalacaktır. Kışı atlatabilmeleri adına bizlerin ve yetkililerin kesinlikle yardım etmesi en azından kışı atlatabilmeleri adına önemlidir.

Mevsimlerin sadece bizler için değişmemesi sokaktaki canlarımızı unutmamamız adına önemlidir. Kışın hem soğuk hem de açlıkla mücadele etmek zorunda olan dostlarımız için başlarını sokacakları sıcak bir kulübe, temiz su ve yiyecek bulmaları kendilerini soğuğa karşı koruyabilmelerinde çok yardımcı olacaktır.

Mama ve Su İhtiyacı

Rüzgâr, yağmur ve kardan korunaklı bir bölge seçimi yapın. Büyük 5 ve 10 litrelik su şişelerinin iç kısmından dikdörtgen biçiminde keserek mama kabı yapabilirsiniz. Mama konusunda ağzının geniş olması uygun olacaktır. Su için ise alternatif olarak bu tip su şişesi kullanabileceğiniz gibi yoğurt kaplarını da kullanabilirsiniz. Su koyarken içine 1-2 damla zeytinyağı damlatmanız hem sindirim sistemlerini rahatlatabileceği gibi hem de suyun kolay donmasını önleyecektir.

Korunaklı Bir Yer

Market, manav ve hatta kırtasiyelerden alacağınız karton, ürün kasaları ve kolileri onlar için yuva haline getirebilirsiniz. Önceliğiniz hava şartlarına korunaklı ıslanmayacakları ve rüzgâr almayan bir konum olmalıdır. Strafor, leğen, kova, koli bandı, streç film kullanabileceğiniz diğer malzemeler ve biraz da yaratıcılığınızı katmanız yetecektir.

Acil Durumlarda Barınak ve Belediyeyi Bilgilendirme

Olası bir sağlık sorunu da dahil yaralı bir hayvan ya da yeni doğurmuş bir anne kedi köpek gördüğünüzde yetkilileri bilgilendirin. İmkânınız olması halinde doğum yapmış ya da yapmakta olan bir hayvanı ev ya da bahçenizde bir süre misafir edin.Araçlarınızı çalıştırmadan önce kaputunuza tıklatarak motorun sıcağında kendini ısıtmaya çalışan bir kedinin facia yaşamasına neden olmayın.

Kuşları Unutmayın!

Kuşları yani serçeleri, kumruları ve güvercinleri de asla unutmayalım. Onları kışın hayatta kalması ekstra çaba göstermeleri ve potansiyel tehlikeler olan avcılardan da kendilerini korumaları gerekmektedir. Ağaç diplerine ve hatta ağaç dallarına ekmek asmanız soğukta açlıktan ölme riskine karşı en azından onları koruyabilir. Evde mutlaka çöpe giden, bayatlamış ekmekleriniz olacaktır. Soğuk havanın ve yağmurun etkisi ekmeği onların yiyebileceği yumuşaklığa getirecektir. Bunları yapmaya müsait bir durumda değilseniz camınızın önüne günlük olarak ekmek kırpıntısı dökmeniz dahi kuşların beslenmesi konusunda yardımcı olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar