Tüysüz Kediler Hakkında Bilinmesi Gereken 6 Özellik

21.2.2020 12:48:29

Eşsiz görüntüleri ve tatlı tavırlarıyla oldukça dikkat çekici kedi ırklarından bir grubu oluşturan tüysüz kedilerin aslında doğru bildiğimiz fakat çok farklı hareketleri, ihtiyaçları ve durumları vardır. Algımızdaki tüylü ve yumak yumak kedilerin aksine çok daha farklı bir bakım şekline de ihtiyaç duyan tüysüz kedilerin bilinmeyenleri ve yanlış bilinenlerine madde madde göz atalım.

 

1- Tüysüz Kedilerinde Farklı Cinsleri Vardır

Sphynx kedisi çok daha bilinen ve popüler olan tüysüz kedilerden birisi olsa da bu ırkların arasında da melez ve farklı tüysüz kedi ırkları mevcuttur. Dünya üzerinde 5 farklı ırkı bulunmakla birlikte bunlar Sfenks, Bambino, Donskoy, Peterbald, Ukraynalı Levkoy olarak isimlendirilmiştir.

2- Tüysüz Kedilerin Yıkanmaya İhtiyaç Duyarlar

Tüysüz olmaları vücutlarındaki yağ dengesini ayarlayamamalarına ve bunu kontrol edememelerine neden olur. Tüylü kedilerin kürkleri birçok sorunu kontrol edebilirken tüy temizliklerini kendileri yapabilmektedir. Ayrıca sahipleri tarafından haftalık olarak tarandıkları düşünüldüğünde işleri çok daha kolaydır. Tüysüz kediler ise çok daha fazla bakıma ve kişisel temizliğe ihtiyaç duyarlar. Yağlarını emebilecek ve dengesinin ayarını kurabilecek tüylerinin olmaması en büyük sorundur. Aylık olarak yıkanmaları bu sorunu bir bakıma çözebilmektedir.

3- Tüylü Kedilere Göre Çok Daha Fazla Üşürler

Tüylerinin olmaması bu canlıların vücut ısılarını korumada daha savunmasız kalmalarına neden olmaktadır. Sokaktaki dostlarımızın pek üşümediğini düşünürüz. Evet bir bakıma doğru bir önerme olmakla birlikte kendini koruyabilmeleri adına tüyleri belli bir seviyede iş görmektedir. Vücut ısılarını korumaları adına sonbahar ve kış aylarında giysi giydirilmeleri üşümesinin önüne geçecektir.

4- Tüysüz Kedilerinde Alerjik Etkileri Olabilir

Her ne kadar bu kedilerin bu sebeplerle insanlar sahiplenmek istese de bu ırk kedilerin de insanlarda alerjik etkiler yapabileceği göz ardı edilmemelidir. Genelde alerjik reaksiyon gösterilen kısmın kedilerin tüyü olduğu düşünülse de bu ırk kedilerde bu tepkiyi veren durum, ciltleri ve tükürüklerinden ortaya çıkmaktadır.

5- Tüysüz Kedilerin Kendi İçlerinde Renk Farklılıkları Bulunur

Tüysüz olmaları hepsinin aynı renk tonuna sahip olduğunu göstermiyor. Tüysüz olsalar dahi ciltleri farklı renk ve hatta desenlere sahip olabilmektedir. Görünümleri ile biraz ürkütücü ve ilginç gelseler renkleri ne kadar farklı olursa olsun onların da kedi olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.

6- Yemek Yemeyi Biraz Fazla Severler

Tüysüz ufak ve narin gibi görünseler de yemek işini bazen abartıya kaçırabilirler. Bu denli iştahlı olmalarının neden farklı metabolizmaya sahip olmalarının etkisidir. Bu çok daha fazla yemelerine ve tüysüz de olmaları nedeniyle göbekli bir kedi görüntüsü vermelerine neden olabilir. Çok daha çabuk acıkmaları normal bir durumdur.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar