MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Uygunsuz Yerlere İşeme Alışkanlığı Ve Öneriler

21.02.2020 12:47:36

Kedinizde eğer uygunsuz yerlere işeme alışkanlığı varsa ya da bu duruma yeni yeni başladıysa öncelikle veteriner hekiminize danışarak idrar yollarında bir sorun olup olmadığını bilmeniz gerekmektedir.

Eğer işeme alışkanlığı sağlık durumuyla ilgili ise uygun bir tedavi ile düzelecektir.  Fakat sağlıklı olduğu halde evde bir çok noktaya çişini yapıyorsa içeriğimizde paylaşacaklarımız yardımcı olabilir.

 

- Kapalı kedi tuvaleti kullanıyorsanız, tuvaletin kapağını çıkarabilirsiniz. Bazı kediler kapalı kedi tuvaleti kullanmayı sevmezler.

- Kum tercihini kokusuz ve ince taneli olarak yapabilirsiniz. Kediler kokusuz kum kullanmayı daha çok tercih ederler. Ya da marka veya çeşit değişikliği yapabilirsiniz.

- Evdeki kedi sayınıza eş kedi tuvaleti bulundurmalısınız.

- Birden fazla kedi olan evlerde yine birden fazla kedi tuvaleti varsa bu tuvaletleri yan yana değil farklı noktalarda bulundurmalısınız.

- Kedi tuvaletini sık sık temizleyin. Bazı kediler kullandıkları kaplarını tekrar kullanmak istemeyebilir.

- Kullanmış olduğunuz tuvalet çok eski ise, değiştirme vakti gelmiş olabilir. Siz sürekli temizliyor olsanız bile, bizlerin alamadığı kokuları kediler çok rahatlıkla alıyor ve bundan rahatsız olabiliyorlar.

- Tuvaletini yerleştireceğiniz yer çok önemli. Kedinizin kendini rahat hissedebileceği bir noktaya yerleştirmeniz gerekiyor. Kendini rahat hissedeceği ve rahatsız edilmeyeceği bir yerde olması gerekir. Tuvaletini yaptığı esnada kendini oldukça savunmasız hisseden kedileri tedirgin etmemek adına yer seçimi oldukça önemlidir.

- Tuvaleti dışında idrar ve dışkısını yaptığı noktaları iyi temizlediğinizden emin olmalısınız. Eski kokuyu aldığı sürece o noktaya tuvaletini yapmaya devam edecektir. Sizin için mümkünse floresanlı siyah lamba, idrar artıklarının bulunduğu noktaları daha kolay bularak, detaylı bir temizlik yapmanıza yardımcı olacaktır.

- Alışkanlık haline getirdiği noktalara sert kokular koyabilirsiniz. Kediler genellikle turunçgillerin kokularından hoşlanmazlar. Bu gibi kokuları, çişini yaptığı noktanın yanına bırakabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar