MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Ağız Tasması Nasıl Kullanılmalıdır?

21.02.2020 10:39:54

Eğitim ve güvenlik açısından ağız tasması sıklıkla kullanılmaktadır. Hangi ırk köpeklerde hangi durumlarda ve neden kullanılması gerektiğini daha iyi anlayabilme ve tüm bunların yanında evcil dostunuzun psikolojik ve fiziksel olarak incitmeden ağız tasmasını en uygun şekilde kullanmalısınız.

Ağız Tasması Nedir?

Özellikle ilk kez köpek sahiplenilen insanlarda tecrübesiz olmalarının etkisiyle evcil dostlarını kontrol etmede ve eğitmede yaşanılan zorluklar ve güçlükler yürüyüşe çıktığınız zamanlarda sizi ve başka insanları zor durumda ve istenmeyen durumların çıkmasına neden olabilir. Gerekli itaat eğitimi ve kontrolü sağlayamadığınızda siz köpeğinizi değil o sizi kontrol ediyormuş gibi bir durum ortaya çıkabilir. Bu tip durumlarda ve davranışlarını kontrol edebilmeniz adına ağız tasması kullanmanız çok daha yerinde bir hareket olacaktır. Köpekler sürü halinde yaşayan canlılar olduğu için siz sürünün lideri kabul etmesi ve sizin onu kontrol edebilmeniz belirli bir süre geçmesine ve bazı komutları ona öğretip kabul ettirmenizle birlikte bazı şeylerin onun da kafasında oturmasını sağlayacaktır. Cinsine bağlı olarak Pitbull, Dogo Argentino Japanese Tosa ve Fila Brasileiro köpek ırklarının ağızlık dolaşması kanunen de yasak hale getirilmiştir. Dikkat çekmek istediğimiz nokta ağız tasması ile ağızlık farklı ürünlerdir kullanım amaçları ikisinin de farklıdır. Ağız tasması evcil dostunuzun ne tarafa yürümesi gerektiği, kontrolün sizde olduğunu ve itaat etmesi gerektiğini anlaması adına işe yarayan bir tasma türüdür. Sert ve kuvvetli çekiştirmeniz canının yanmasına ve daha da agresif olmasına neden olabilir. Her zaman sabır, sevgi ve ilgiyi evcil dostlarımızın üzerinden eksik etmeyi unutmayın.

Köpek Ağız Tasması Kullanım Tüyoları

  • Erken yaşta her köpek için eğitim şart fakat ağız tasması konusunda 7-8 ayı beklemek çok daha uygun olacaktır. Onun fiziksel olduğu kadar psikolojik de rahatsızlık yaşamasının önüne geçecek olan yaştır. Kemik ve çene kas yapısına zarar vermemek adına onu rahatsız etmeyecek bir tasma kullanılması uygun olacaktır.
  • Ağız tasmasının tüm gün ağızda durmasının faydasından çok zararlı olacağını unutmayın. Eğer tehlikeli ırk kategorisinde bir köpeğiniz var ise dışarıda geçirdiğiniz her vakitte kalmasında sakınca olmamakla birlikte evde eğitim esnasında ve dışarda geçirdiğiniz vakitlerin toplamında 16-18 saatten fazla ağzında takılı kalmasına müsaade etmeyin.
  • Ağız takma süresinin artırırken bunu maksimum seviyede değil kademe kademe artırarak alışmasını ve eğitilmesini sağlayın.
  • Ağız tasması hem güvenlik amaçlı olup hem de eğitim amaçlı kullanılabilen bir tasma çeşididir. Kullanım amacınızı iyi düşünün ve uygulayın.
  • Ağızlık gibi görünse de ağız tasması tamamen eğitim amaçlı olup düzgün takılmaması ve gevşek olması halinde tüm emekleriniz boşa gidecektir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar