MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Taşınma Süreci Sonrası Kedinizin Travma Yaşamasının Önüne Geçin

13.04.2021 10:38:35

Evcil hayvanların çoğunda ortam değişikliği sıkıntı çıkarıyor olsa da kediler için rutinlerinin bozulmasına sebep olması yüzünden daha fazla etkilenmelerine yol açabilir. Özellikle kediler yaşam süreçlerinde sahip oldukları bazı rutinlerin değişikliğinden bile hoşlanmazken komple yaşam ve güven duydukları alanı terk etmeleri travma etkisi yaratabilir.

Rutin dışına çıkılması için sadece taşınma ve ev değişikliği gibi büyük bir olay gerekli değildir. Eve başka bir kedi gelmesi, tuvalet kabının yerinin değişmesi, mamasının markasını değiştirmeniz ya da çok sevdiği oyuncağının kaybolması dahi onların stres seviyesini artırabilir. Fakat ev değişikliği komple yaşam alanının değişmesi demek olup yaşayacağı korku ve güven eksikliğinin onu fazlasıyla ürkek ve gergin yapacağını tahmin etmekle birlikte bu konuda ona nasıl yardımcı olabileceğinizin ayrıntılarına göz atıyoruz.

Taşınma Karmaşasından Onları Uzaklaştırın

Kediniz taşınma esnasındaki yaşanan karmaşanın ortasında kesinlikle bulunmamalıdır. Yaşanan onca gürültü ve taşınma telaşından fazlasıyla etkilenecek olup taşıma çantasında kalsa bile fazlasıyla gerilip, stres altına girecektir. Bu tip durumlarda çok fazla yol da gitmeyeceği bir mesafedeki yakın akrabanıza ya da arkadaşlarınızda kedinizin birkaç gün misafir olması çok daha az stres olmasını sağlayacaktır.

Yeni Evin Onun Açısından Güvenli Olduğunu Hissettirin

Kedilerin rutinlerinin bozulmasındaki en büyük korkuların güvenli alanlarının kaybolmasından endişe etmeleridir. Bunun yeni evinizde sahip olacağı ilk önceliklerden birisi olduğunu hissetmesi açısından onun keşif yapabilmesini sağlamalısınız. Kedinizle yorgun olsanız dahi ilk alışma sürecinde birlikte olmalı ve gerekirse dikkatini dağıtarak kolay adapte olabilmesini sağlamak için oyunlar oynamalısınız. İlk olarak onun kalacağı odayı düzenleyerek eşyalarını buraya yerleştirmelisiniz. Evin yeni olmasından dolayı güvenlik önlemlerini taşınmadan halledin. Kapı, balkon ve pencerelerin yanı sıra evde bulunabilecek potansiyel tehlikelere de önlem alın.

Onun Etrafı Keşfetmesi Konusunda Yardımcı Olun

Yeni evinize geldiniz onun açısından tüm güvenlik önlemlerini aldınız artık evi keşfedebilmesi ve sahiplenebilmesi için onu biraz serbest bırakma ve meraklı şekilde odaları keşfetmesi konusunda rahat bırakmanız gerekmektedir. Girdikleri bu bilinmez ortamda mutlaka alışma süreçleri olacak olsa da sizin de yardımınızla kısa sürede eski evi gibi yenisini de sahiplenecektir. Yeni evinde aynı eski evinde olduğu gibi öncelikli olarak onun temel ihtiyaçlarına dair alanları belirleyerek ona gösterin. Beslenme noktasından, tuvalet ihtiyacını giderebileceği noktalara kadar düzenini kurmanız ve devamında onun ortamı alışması için biraz süre geçmesi belki de herhangi psikolojik olumsuzluk yaşamadan kısa sürede kaldığı yerden devam etmesini sağlayacaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar