MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğinizin Kilo Almasını Nasıl Sağlayabilirsiniz?

12.04.2021 17:55:03

Bir köpeğin sağlığını desteklemek için ideal bir vücut kondisyonu şarttır. Sağlıklı bir kiloya ulaşmak için köpeklerin kilo vermesi daha yaygın olsa da bazı köpeklerin de kilo alması gerekir. Bir köpek çeşitli nedenlerden dolayı zayıf olabilir. Bir hastalıktan veya sakatlıktan çıkmış olabilir, kilo almak için köpek maması gibi özel bakım ve beslenmeyle, sağlıklı bir kiloya geri dönebilir, mutluluk ve canlılığı desteklenebilir.

Peki, köpeğinizin zayıf olup olmadığını nasıl anlarsınız? En bariz yol, kemiklerinin belirginliğine bakmaktır. Köpeğinizin kaburgalarını, omurgasını ve pelvik kemiklerini köpeğinize baktığınızda net bir şekilde görebiliyormusunuz? Köpeğinizin enerjisi düşük mü?  Eğer öyleyse, zayıf olabilir ve daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyabilir. Düşük kilosunun tıbbi bir nedeni olup olmadığını belirlemek için hemen veterinerinizi ziyaret etmenizi tavsiye edebiliriz. Veteriner hekiminiz, köpeğinizin düşük kilosunun tıbbi bir sorundan kaynaklanmadığını onayladıktan sonra, köpeğinizin sağlıklı bir kilo almasına yardımcı olmaya başlayabilirsiniz. İlk önce yemeğine daha fazla kalori ekleyin. Ardından, köpeğinize gün boyunca yemek yemesi için daha fazla fırsat verin, böylece ihtiyacı olan kaloriyi alacağından emin olabilirsiniz. Paket üzerindeki beslenme kurallarına uyarak, günlük beslenme miktarını gün boyunca beslenen küçük öğünlere bölün. Örneğin, normalde günde iki büyük öğün besliyorsanız, onun yerine ona dört küçük öğün verin. Ayrıca, köpeğinizin acıktığı zaman yemesine izin vererek, günlük kuru mama kabını bütün gün dışarıda bırakmayı deneyebilirsiniz. Bu, az iştahı olan köpeklerde en iyi sonucu verir. Yiyeceklerini hızla yutan köpekler, aynı anda çok fazla yiyebilir ve sindirim bozukluğu yaşayabilir. Ayrıca, ıslak köpek maması tüm gün bırakılırsa bozulacağından, bu yöntem yalnızca kuru mama ile işe yarar.

Köpeğiniz seçici bir yiyiciyse, onu ıslak bir mama kabı ile baştan çıkarmayı deneyin. Lezzet ve nem artışı için kuru mamasına bir kaşık ıslak veya konserve mama ekleyin ve biraz ekstra kalori ekleyebilirsiniz,  mamayı hala reddediyorsa, kilo almak için farklı bir köpek maması kullanmanız gerekebilir.

Veteriner hekiminiz, köpeğiniz sağlıklı bir kiloya ulaşıncaya kadar pakette tavsiye edilen miktardan fazlasını beslemeyi önerebilir. Bu noktada, bakım için önerilen yem miktarını azaltın. Köpeğiniz aktif olduğu ve bol miktarda egzersiz yaptığı sürece, köpeğiniz sağlıklı bir kiloya ulaştıktan sonra kilo almak için yüksek proteinli köpek mamasını beslemeye devam edebilirsiniz. Köpeğinizin kilosunu düzenli olarak izlemeye devam edin ve kilo kaybı devam ederse veterinerinize görünün.  

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar