MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Yalancı Gebelik (Hamilelik) ve Belirtileri

13.04.2021 11:54:27

Dişi köpek dostlarımızda yalancı gebelik (hamilelik) kısırlaştırılmamış olanlarda çok sık görülmektedir. Hamilelikle alakaları dahi olmamasına rağmen süt salgılanmasına dahi neden olan bu durum genelde yaşanan kızgınlık sonrası ortaya çıkan hormon düzensizliğinden kaynaklanmaktadır.

Sadece süt salgılanmasıyla kalmayan bu durumda köpeklerde kilo artışı ve yuvalama içgüdüsü de fazlasıyla artmaktadır. Kızgınlık dönemini takip eden 1.5-3 ay arası süre içerisinde görülebilmektedir. Psikolojik olarak kendisini anneliğe hazırlayan köpeklerin çiftleşmese dahi bu durumu yaşaması söz konusu olabilmektedir.

Köpeklerde Yalancı Gebelik ve Belirtileri

Bu tip süreçlerde dostlarımızı gözlem altına alarak onların yanında olmalıyız. Bu tip komplikasyonlara karşı önlemler almak ve onların bu durumlarla karşılaşmaması için eğer yavrusunu almak istemiyorsak veteriner kontrolünde uygun şekilde kısırlaştırma operasyonunu başlatmak önemlidir. Yalancı gebelik yaşayan köpeklerde görülebilecek belirtiler ise şu şekildedir.

  • Karnın hamile gibi şişmesi
  • Oyuncak ve buna benzer objelere bebek muamelesi yapması ve annelik duygularının kabarması
  • Gerginlik ve stres hali
  • Duvar ve yerleri eşeleme
  • Acı acı havlama
  • Çok fazla saklanma ihtiyacı
  • İştahta aşırı azalma veya artma
  • Meme bezlerinin şişmesi ve süt salgılanması

Yalancı Gebelik Yaşandığında Bilinmesi Gerekenler

Genelde bu durum psikolojik olup çok fazla yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır. Tedavi gibi bir süreci bulunmayan biraz zamana bırakmak gerekecektir. Yine de veteriner tavsiyesi ve sizin gözetiminiz neticesinde bu durumu kolaylıkla atlatabilirsiniz. Yalancı gebelik durumu kısırlaştırılmamış 10 köpekten 5'inde maalesef ki denk gelebileceğiniz bir durumdur. Hormonsal açıdan yaşanan bu dengesizlik aynı hamileymişçesine memelerin şişmesine ve süt salgılanmasına yol açabilmektedir.

Bu durum evrimsel açıdan köpeklerin atası olan kurtlardan onlara miras kalmış olabilir. Bilindiği üzere süt annelik köpekler gibi kurtlar arasında da fazlasıyla yaygındır. Doğal yaşamda sahte gebelik, annesiz kalmış yavruların olası bir süt ihtiyaçlarında başka bir kurt tarafından ihtiyaçlarının görülmesine ve yaşama tutunmalarına yardımcı olmaları amacıyla ortaya çıkmaktadır. Annesiz kalmış ya da sütü olmayan dişinin yerine mutlaka sürü içerisinde yalancı gebelik nedeniyle süt salgılayacak olan başka dişilerin bulunması önemlidir.

Bu Duruma Karşı Yapabilecekleriniz

Dostunuz kısırlaştırılmadığı sürece bu durumu yaşama olasılığınız hep vardır. Psikolojik ya da hormonal açıdan nasıl gerçekleşirse gerçekleşsin 2-3 haftalık süreç sonunda normal yaşama dönüş sağlanacaktır. Bu süreç ve devamında onun fazlasıyla yormalı ve fiziksel aktivitelere maruz bırakmalısınız. Yavru olarak görebileceği ve annelik duygularını tetikleyecek oyuncakları ortadan kaldırın. Kendi memesini fazla yalamasına ve süt miktarının artmasına neden olmasını engelleyin. Kısırlaştırma seçeneğini mutlaka veterineriz kontrolünde gelecek planlarınız arasına alarak bu tip dengesizlikler yaşamasının kalıcı olarak önüne geçin. İlginizi, sevginizi ve sabrınızı bu dönemde asla üzerinden esirgemeyin.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar