MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Tanımadığınız Bir Köpeğe Nasıl Yaklaşmalısınız

15.11.2019 11:30:13

Evcil dostlarımızla ne kadar içli dışlı olsak bile, özellikle yabancı köpeklere yaklaşırken dikkatli olmalı ve onları o kısa sürede tanımaya çalışmalıyız. Sokaklarda kaybolmuş, terk edilmiş, açlıktan ya da susuzluktan harap düşmüş, dayak yemiş ve psikolojisi bozulmuş olabilir. Yaklaşmadan önce önlem almalı ve dikkatli olmak, niyetinizi yanlış anlayabilecek bir köpeğin bu algıya kapılmasının önüne geçebilirsiniz.

Köpeklerin vücut dilini bilmek ve hangi hareketlerinin ne anlama geldiğini anlamak oldukça önemlidir. Size yolladığı mesajları iyi analiz edip okumalı hem onu ürkütmemek hem de kendinizi kötü bir pozisyona sokmamak adına, gerekli tutumu sergilemeliyiz.

Hangi Durumlarda Yabancı Bir Köpekten Uzak Durmak Gerekir?

Sizi ısırma ve saldırma teşebbüsüne geçmeyi düşünen köpeklerin bazı hal ve hareketlerinden gerekli mesajı alabilirsiniz. Havlayan ve hırlayan köpekler tehlikeli durum arz etmekle birlikte dişlerini göstermesi uzak durmanız için yeterli sebepleri size zaten sunmuş olmaktadır. Kulakların pozisyonu kuyruğunu dikmesi ve kasılmış bacaklara ek olarak kabartılmış tüyler geri adım atmanızı gösteren diğer mesajların başında gelmektedir. Etrafında yavrusu olan köpeklerde, yavrularını ve bölgesini korumak adına oldukça hırçın olabilmektedir. Bu tip durumlarda uzaktan sevmek veya mama bırakıp gitmek uygun bir hareket olacaktır. Yemek yeme eylemini gerçekleştiren bir köpeğe yaklaşmak da tehlike yaratabilir. Yemeğini korumak isteyen köpek ne kadar uysal olursa olsun sahip veya sokak köpeği olmasa bile koruma içgüdüleri devreye girerek hiç ummadığınız hareketlerde bulunabilir. Eğer sıkıntılı ve müdahale edilmesi elzem bir durum ise, belediye yetkilerine haber verilmesi ve profesyonel yardım istenmesi akıllıca olacaktır.

Yabancı Bir Köpeğe Nasıl Yaklaşılmalı?

Saldırgan köpekleri tespit etme ve hangi durumlarda çok yaklaşmamamız gerektiğini anladık. Ürkek, saldırganlık belirtisi göstermeyen en azından arkadaş canlısı bir köpek izlenimi gösteriyor ise onun size yaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır sözü ne kadar haklı bir deyim olsa gerek. Ona sevecen ve tatlı bir ses tonu ile seslenmeye çalışın. Onu ürkütecek ani hareketlerden uzak durup, herhangi bir yere sıkıştırıp, yakalamaya ya da sevmeye çalışmayın. Bu en uysal köpeği bile en vahşi hale getirebilmektedir. Kedilerde olduğu gibi köpeklerde de duyu ve koklama oldukça gelişmiş ve birini tanımasındaki en önemli iletişim araçlarından birisidir. Onun sizi koklamasına ve hakkınızda fikir edinmesine müsaade edin. Niyetinizin iyi olduğunu ve ona dostça yaklaştığınızı anlaması konusunda oldukça yardımcı olacaktır. Uzun süre göz teması kurmadan, onun seviyesine eğilerek inin. Bu sizi yeterince iyi görmesini ve üzerindeki ürkekliği atmasına yardımcı olacaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar