Kediler Neden Mırlar?

16.11.2019 09:27:10

Kedi sahipleri ve kedi seven kişiler kesinlikle bu olayla birçok kez karşılaşmıştır. Başını okşadığınız kedi, usulca kucağınıza yatar ve motor misali keyif veren mır mır seslerini nereden geldiği belli olmayacak şekilde duymaya başlarız. Bu hırıltılı sese, onların keyif aldığını sandığımız anlarda çıkardığını düşünürüz ama aslında başka durumlarda da bu sesleri duymamız olasıdır.

Hastalık ve Canı Acırken

Canları acırken ya da yaralı iken de bu mırlama sesini çıkardıkları görülmektedir. Hasta kedilerde de görülen bu durum, araştırmalar neticesinde ilginç sonuçların ortaya çıkarılmasını sağlamıştır. Kendilerini kötü hissettiklerini bu yolla çevresindeki kişilere bildirim yollama şekli olarak kullanılmaktadır.

Korkup, Strese Girerken

Çevresinde gelişen olaylar neticesinde oldukça korkmuş ve ürkekleşmiş olan kedi, kontrolü sağlamak, kendini rahatlatmak ve stresini atlatmak için bu yola başvurduğu görülmüştür.

Minik Yavrularını Rahatlatmak İçin

Daha dünyaya yeni gelmiş yumak yumak yavrular düşünün ve başlarında sadece annesi. Bildiğimiz üzere yalanmak kedilerin doğası gereği günlük yaşantılarının büyük bir kısmını işgal eden bir aksiyondur. İlk olarak tanışmaları ve anneleriyle ilişki kurmaları bu yolla başlar. Bunun yanında anneler yavrularını yalayıp temizlerken, onları emzirirken de mırlar. Bu onlara hem güven sağlar, ciyak ciyak sesi bile az çıkan yavrulara sakinlik verir. Anne ile yavrular arasındaki bağı güçlendirme de son derece etkilidir.  Bu durum kediler büyüse bile devam etmek olup, yavru iken mırıldayarak ben iyiyim mesajını annelerine iletir.

Mutluluk ve Keyif Aldıkları Anlarda

Gördüğümüz mırlamaların en büyük pasta payını keyif halleri almaktadır. Ev ya da sokak kedisi, yetişkin ya da yavru olması fark etmeden, güven duyan, sevildiğini hisseden her kedi karşısındaki insan karşısında yelkenleri suya indirir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar