Evden Kaçan Kaybolan Kediyi Bulma Yolları

15.11.2019 10:01:45

Bahçede bakılan, dışarı girip çıkmasına izin verilen kediler dışında asıl konumuz ev kedilerinin evden firar etme durumudur. Öncelikle evde doğmuş ya da büyümüş, sokak hayatına alışmamış kedilerin sokaklarda yaşaması oldukça zayıftır. Bunun yanında doğaları gereği, özgürlüğüne düşkün bu hayvanların, kısırlaştırılmış, yaşlı ya da hiç sokağı görmemiş olmasına rağmen kaçma eğilimleri her zaman olabilir. Burada gerekli tedbirleri almak ve daha sonradan üzülmemek için dikkat olmalıyız.

İstatistiki olarak genelde kızgınlığa girmiş dişi kedilerin, firar eylemini gerçekleştirdikleri daha sık rastlanan durumdur. Bağımsızlıklarına düşkün olsalar da avlanma ihtiyaçları için sürü halinde gezmeyi severler. Bu konuda hem sosyal hem asosyallikleri keyiflerine kalmış bir durumdur. Bunun yanında hepsinin farklı karakterini de işin içine katarsak, evden kaçan kediyi anlamak için mantıklı bir sebep de bulamayabilirsiniz. Yediği önünde, yemediği arkasında, tertemiz tuvaleti, pahalı oyuncakları onların evden kaçmasının önüne geçmek için yeterli olmayabilmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda bir üniversitenin verileri ise oldukça şaşırtıcı. Ev ortamında yaşayan ve büyük kediler üzerinde yapılan testte, yemek, oyuncak, insan olmayan yerde birkaç saat tutulan kediler, serbest bırakıldıklarında 3/2’si tekrar insanlarla iletişim kurmayı tercih ediyorken diğer kalan grup yemek yemeyi istedi. Buradan da anlaşılacağı üzere, sahipleriyle ilişki kuran kediler, sevgi ve ilgiyi tercih edebildikleri gibi sanılanın aksine bencil hayvanlar değillerdir.

Her şeyden önce haberlerde ne kadar kötü niyetli insanların olduğunu sıklıkla görmekteyiz. Evcil dostumuza sahibi olmaktan önce ona sahip çıkabilmeyi başarmak oldukça önemli bir sorumluluktur. Dışarı çıkması, diğer kedilerden hastalık kapmasına, kötü niyetli insanların kötü hareketlerine maruz kalmalarına, trafikte olası araba çarpmasına, sokak köpekleri tarafından saldırıya uğramasına kadar sayısız husumetle karşılaşması olasıdır. Ev ortamında büyüyen kedilerin de haliyle tüm bunlarla baş edebilmesi imkansıza yakındır. Sokak hayvanlarının ömrünün neden ev kedilerine göre daha az sürdüğü demin saydığımız sebeplerden dolayıdır. Gerekli önlemleri aldığınızı, her ne kadar dikkat etseniz de evcil dostunuzun evden bir şekilde boşluk bulup kaçıp gittiğinizi varsayarak, yazımızın can alıcı kısmına giriş yapalım.

 

Kaybolan Kediyi Bulmak İçin Yapılacaklar

Acele etmek ve vakit kaybetmeden aramaya başlamak

Ne kadar geç kalınırsa uzaklaşma ve bulunma ihtimali o kadar uzaklara gider. Panik olmadan soğukkanlı davranmak kedinizi bulmanız konusunda bir adım öne geçmenizi sağlar. Bölgeyi yeteri kadar tanımıyorsanız komşu veya arkadaşlarınızdan yardım isteyin.

 

Ona Seslenerek Çağırın

Ona ilgi ve sevgi gösterdiğiniz ses tonuyla ismini söylemek oldukça etkilidir. Dışarıda geçirdiği saatlerde korkmuş ve ürkmüş olabilir. Diğer kedilerden dayak yemiş olabilir. Sokak köpeği tehlikesi atlatmış olabilir. Yumuşak, sakin ve sevecen ses tonunuzla ona seslenmeniz gizlendiği yerden çıkmasını sağlayabilir.

 

Yanınızda Sevdiği Eşya ve Oyuncağı Bulundurun

Ürkmüş hayvan sizi duyunca ya da görünce de gizlenmeye devam edebilir. Tüm algısı ve dünyaya bakışı korkusundan dolayı tarif edilemez heyecan ve hayatta kalma dürtüsüne dönmüş olabilmektedir. Elinizde sevdiği oyuncağı görmesi ona güven duygusu verirken, koku hafızasıyla kendinden geçmiş kediniz sizi tanıyıp, saklandığı noktadan çıkma konusunda cesaret verecektir.

Sosyal Medya ve Çevrenizden Bilgi Alın

Mahallede kedi seven insanlardan ya da esnaftan kedinizi görüp görmedikleri konusunda bilgi alabilirsiniz. Telefonunuzda kedinizin resminin olması önemlidir. Çocuklar, mahalledeki dükkân sahipleri, evcil hayvanlarla ilgilenen kişiler bu konuda sizlere kesinlikle yardımcı olmak isteyecektir. Sosyal medya üzerinden bu konuda ilgili ve destek olmak isteyecek birçok sosyal grup bulunmaktadır. Belki de küçük bir ödül vaat etmeniz, insanları kediniz hakkında bilgi almak ve bulunması konusunda daha da motive edebilir. Kaçacağı yerlerin olduğu bölgelere, resmiyle el ilanları yapıştırın.

 

Mama ve Kedi Kumu Dökün

Kapınızın önüne, bina ya da bahçeli bir ev ise bahçe girişine çok sevdiği mamadan kabıyla beraber koymak, biraz tuvaletinden kum alıp dökmek, kendi bölgesini hatırlamasında ve kokusuna gelmesinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Mikroçip veya İsimli Tasma Kullanmayı İhmal Etmeyin

Sahipli evcil hayvanlarda mikroçipin önemi bu tip üzücü olaylarda oldukça yardımcı olmaktadır. Git gide yaygınlaşmaya başlayan mikroçipler konusunda ayrı bir yazı kaleme almıştır. Buradan bu yazımızı inceleyerek, size ne tür faydaları sağlayacağını göz atabilirsiniz. Kediler genelde tasma takmayı sevmez fakat bir gözü dışarda olan kedileri için kesinlikle gerekli bir üründür. Bu hem sahipli olduğunu gösterirken hem de kediniz başkaları tarafından bulunması taktirde, tasma altına yazabileceğiniz bir telefon numarası ile sizlere ulaşılmasını sağlar.

 

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar