MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Sudan Korkan Köpek Nasıl Yıkanır?

22.07.2019 09:23:04

Banyo vakti geldiğinde sudan ya da küvetten korkan bir köpeği yıkama süreci oldukça sıkıntılı olabilir. Hatta evin her köşesinde devam eden bir kovalamaca oyununa bile dönüşebilir. Köpeğinizin banyo zamanı geldiğinde sakinleşmesi için su verilmesi ya da ödüllendirilmesi yeterlidir. Köpeğinizi temizlemek ve kokusunu gidermek için alternatiflerde düşünebilirsiniz. Şimdi sizlere sudan korkan köpeğinizi rahat yıkamanız için bazı metotlardan bahsedeceğiz. Kolay gelsin.

Köpeğinizin Banyoda Sakin Olmasını Sağlayın

Küvetinizin içerisine lastik bir paspas koyun. Bu sayede küvet içerisindeki kayganlığı en aza indirerek köpeğinizin kaymasına engel olur ve kendisini güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz. Bazı köpekler sudan korkmayabilir, ancak küvet içerisinde kendilerini rahat hissetmedikleri için banyo zamanı geldiğinde huzursuzluk çıkarabilir.

Köpeğinizin kaygan zemin üzerinde daha rahat ve kaymadan durabilmesini sağlamak için tırnaklarını kesin. Eğer kauçuk bir paspasınız yoksa zemine havlu da koyabilirsiniz.

Köpeğinizi küvetin içerisini su ile doldurmadan önce içerisine yerleştirin. Bu sırada onu sevgi sözcüklerine boğabilir akıllı köpek, iyi köpek diyerek övgülere boğabilirsiniz. Köpeğinizin küvetten atlayıp kaçmasına izin vermeyin. Eğer kaçma girişimlerinde bulunuyorsa onu yerinde kalmasını sağlamak için tasma yardımı alabilirsiniz.

Küvette sakin kalabilmesi için ödül bisküvileri verebilirsiniz. Köpeğinizin küvete alışması için su olmayan küvette 3 ile 5 dakikalık kısa sürelerle alıştırmalar yapabilirsiniz. Köpeğiniz artık hiçbir problem yaşamamaya kadar bu süreci devam ettirin.

Köpeğinizin üstüne tam anlamıyla banyo yaptırana kadar az miktarda su dökmeye çalışın. Önce bacaklarının üzerine bir kap ile ılık su dökün ve ürkmesine fırsat vermeyin. Yüzüne su dökmek yerine temiz ve nemli bir bez ile temizlemeyi deneyebilirsiniz. Köpeğinizin boynunu yıkayacağınız sırada ise çenesini tutun be boynunun arkasına su dökün. Bu sayede suyun gözlerine ve burnuna girmesine engel olabilirsiniz.

Banyodan sonra onu ödüllendirmek için bir çiğneme oyuncağı verin. Bu sayede tamamlanmış bir banyoyu ödül ile ilişkilendirmesini sağlamış olursunuz.

Köpeğiniz banyo yapmak için üzerine su dökülmesi konusunda rahatlık yaşamaya başladığında artık pet sprey kullanabilirsiniz. Pet sprey, suyun basıncını azaltarak köpeğinize daha yavaş su püskürtmenizi sağlar ve devamlı bir kaba su doldurmak zorunda kalmazsınız.

Suya Karşılık Alternatifler Üretin

Köpeğinizin üzerindeki lekeleri temizlemek için evcil hayvan mendillerini tercih edebilirsiniz. Bu mendillerin birçok taşınabilir türleri mevcut. Köpeğinize banyo yaptırmak yerine, kirlendiklerinde patilerini ya da tüylerini silmek için kullanabilirsiniz. Tahriş etmemesi adına yüzünü ve gözlerini bu mendillerle çok fazla ovalamaktan kaçınınız.

Tazeleyici ve ferah spreyler ya da su yerine köpekler için özel olarak üretilmiş köpükler kullanabilirsiniz. Sprey ya da susuz kullanılan şampuanlar da alternatifleriniz arasında yer alabilir. Bu tür ürünler, köpeğinizi durulamak için su gerektirmeyen hızlı bir temizlik için idealdir. Susuz şampuanlar genellikle daha az kürklü köpekler için en iyi sonucu vermektedir.

Köpeğinizin kaşıntı sorununu en aza indirgemek için su ve sirke karışımı uygulayabilirsiniz. Eşit ölçülerde elma sirkesi ile suyu bir sprey şişesine ilave edin ve karıştırın. Bu karışımı aynı zamanda köpeğinizin kulaklarını da temizlemek için kullanabilirsiniz. Kulakları için damlalık kullanın ve ardından köpeğinizin kafasını sallamasına izin verin. Kulaklarını silmek ve temizlemek için pamuklu çubukları da bu karışma batırarak kullanabilirsiniz.

Evinizde kendi kuru şampuanınızı da yapabilirsiniz. Bunun için, 120g kabartma tozu ve 120g mısır nişastasını karıştırın. Köpeğinizin tüylerinin üzerine eşit bir şekilde serpin ve bir havlu ile masaj yapar gibi ovun. Daha sonra bir köpek fırçası ile tüylerini fırçalayın. Bu ev yapımı kuru şampuan, köpeğinizin kürkündeki yağı ve kiri emer, kokuları da giderir. Köpeğinizin daha da güzel kokmasını sağlamak için limon veya lavanta yağından 2-3 damla ekleyebilirsiniz. Küçük köpekler için bu ölçüleri yarıya indirebilirsiniz.

Köpeğinizin Suya Alışma Süreci

Köpeğinizi sığ sulara yakın yerlerde göl gibi ya da çocuk havuzlarında tasmalı olarak gezdirin. Övgüler ile suya yakınlaşmasını sağlayın ve suya dokunduğunda onu ödüllendirin. Yalnız köpeğinizin su ile ilgili kendi seçimlerini yapmasına izin verin ve onu zorlamaya çalışmayın. Köpeğinizi 5 dakikalık seanslar boyunca su yakınlarına götürün, sonra başka bir gün geri gelin ve suyun etrafında rahatça dolaşıp ıslanıncaya kadar işlemi tekrarlayın. Köpeğinizin sevdiği bir oyuncağını kıyıya yakın suya atmayı deneyin.

Nehirlerden kaçının çünkü hareketli sular köpeğinizi korkutabilir. Hafif yağan yağmurlarda dışarı çıkın ve yağmurda onunla oyun oynayın. En sevdiği oyuncağı ile oynamayı reddedemeyecektir. Oyun biter bitmez ise köpeğinizi kurutun. Islak kalma endişesini ona yaşatmayın. Köpeğinizi her su ile yaklaştığında ödüllendirmeyi ve övmeyi unutmayın. Köpeğinizin suyla yaptığı her türlü pozitif etkileşimi güçlendirin. Islak olmayı lezzetli bir muamele ile ilişkilendirdiğinde artık her şey çok daha kolay olacak.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar