MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi ve Köpeklerde En Sık Rastlanan 10 Hastalık

22.07.2019 11:18:41

Bizlerle beraber yaşayan, evcil dostlarımız olan kedi ve köpekler, bizler gibi sağlık sorunlarına maruz kalabilir. Bu hastalıklar hakkında bilgi edinmek, önceden teşhis edebilme ve veterinere gitme anlamında oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Kedi ve köpeklerde görülebilecek sık rahatsızlıklar şöyledir;

  • Kedi ve Köpeklerde Görülebilen Böbrek Hastalığı
  • Diyabet Hastalığının Kedi ve Köpeklerde Görülmesi
  • Kedi ve Köpeklerin Artrit Hastalığına Yakalanması
  • Pire ve Keneden Kaynaklanan Hastalıklar
  • Kuduz Hastalığı
  • Distemper (Gençlik Hastalığı)
  • Parvovirus
  • Kedi Köpeklerde Diş Hastalıkları
  • Kalp Solucanı
  • Obezitenin Kedi ve Köpeklerde Görülmesi

Kedi ve Köpeklerde Görülebilen Böbrek Hastalığı

 Bu hastalık türü daha çok yetişkinlik dönemine erişmiş kedilerde görülmekle beraber, her yaş grubundaki, kedi ve köpeklerde de görülebilmektedir. Böbrek hastalığına yakalanan kediler, köpeklere nazaran daha uzun süre veteriner sayesinde sağlıklı tutulabilmektedir. Evcil hayvanlarınızı yıllık için kontrole götürdüğünüzde, kedilerin tansiyon ve kan ölçümleri sonucunda bu tarz bir rahatsızlık olup olmadığı ortaya çıkmaktadır.

Diyabet Hastalığının Kedi ve Köpeklerde Görülmesi

 Kedi ve köpeklerinde biz insanlarda yaşa bağlı olarak ortaya çıkan diyabet yani şeker hastalığına yakalanması olasıdır. Bu tarz hastalığa yakalanan evcil hayvanlarınızın bazıları için insülin tedavisi gerekirken, bazı kedi ve köpeklerin diyabet hastalıkları ise diyet ve egzersiz programları sayesinde kontrol altında tutulabilir.

Kedi ve Köpeklerin Artrit Hastalığına Yakalanması

Bu hastalığın görüldüğü evcil hayvanlarınızın yaşı genellikle yüksektir. Artrit hastalığının en belirgin özelliği, enerjinin düşük seviyede olması ile anlaşılır. Böyle durumlarda kedi ve köpekler herhangi bir noktadan başka bir yere gitmeye dahi üşenirler. Veteriner tarafından kesin tanının konulması, eklemlerim şişkin olup olmadığına bakılması ile anlaşılır hale gelir. Fakat artrit hastalığının kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Evcil hayvanlarınızın bu hastalığı yakalanma olasılığını azaltmak için günlük egzersizler yaptırılabilir.

Pire ve Keneden Kaynaklanan Hastalıklar

Pire ve kene tarzında organizmaların en çok sevdiği alanlar, kedi ve köpeklerin kürkleridir. Bu küçük organizmaların tehlikeli olmasını sağlayan beraberinde taşıdıkları, hastalıklara neden olabilecekleri mikroplardır. Evcil hayvanlarınızın pire ve keneye yakalanmasını istemiyorsanız yapmanız gereken; evcil hayvanlarınızı temiz tutmak ve bunun yanında aylık periyotlar halinde pire önleyici ilaç kullanmaktır. Ayrıca belirli aralıklarla hayvanlarınızın tüylerini vakuma tabi tutabilirsiniz. Özellikle köpeklerin dışarıda gezdirilmesinden sonra kontrol edilmesi büyük tehlikeleri önlemede yardımcı olacaktır.

Kuduz Hastalığı

Kuduz aşısından önce bu hastalık oldukça tehlikeli ve ölümlere yol açmaktaydı. Kuduz aşısı ile birlikte, evcil hayvanlarda görülen bu hastalığın dünya üzerinde görülme olasılığı oldukça düşük noktalara gerilemiştir. Hayvanlar açısından ciddi ölümlere yol açabilecek kuduz hastalığından evcil hayvanlarınızı korumak için belirli periyotlarda kuduz aşısını yaptırmanızda fayda vardır.

Distemper (Gençlik Hastalığı)

Ölümcül olan ve trajik ölümlere yol açan distemper virüs halinde evcil hayvanlarınıza bulaşabilmektedir. Bu virüse daha kolay yakalanabilecek, genç yavrular ve aşıları tamamlanmamış evcil hayvanlardır. En önemli belirtileri arasında ise, evcil hayvanlarınızdaki burun akıntıları, ateşinin yüksek seviyede olmasıdır. Ayrıca hastalığa yakalanan köpekler, hastalığı atlatsa dahi sık periyotlar halinde nöbetler geçirip pençeleri veya pedleri sertleşir.

Parvovirus

Daha çok pavro ismi ile anılan bu virüs türü aşılanma oranlarının düşük olduğu bölgelerde oldukça fazla miktarlarda görülmektedir. Kedi ve köpeklerde görülen bu virüs türü, daha çok yavru köpek ve kedilerde etkilidir. Hastalığın atlatılmasının ardından uzun vadeli etkileri olmamaktadır. Hastalığa yakalanma süreci, evcil hayvanlarınızın veteriner kontrol sıklığı ve hayvanların direncine göre orantılı biçimde değişmektedir.

Kedi Köpeklerde Diş Hastalıkları

Evcil hayvanların bir kısmında, diş ile diş eti hastalığı görülebilir. Bu tarz durumlarda profesyonel bir yardım almanız gerekmektedir. Diş hastalığına yakalanmasını istemediğiniz hayvanlarınızın, henüz yavru iken, düzenli bir şekilde diş bakımını yapmak ve dişlerini düzenli olarak fırçalamak gereklidir. Tıpkı biz insanlar gibi, bizlerle yaşayan evcil hayvanlarımızın da dişlerinin bakımına özen göstermeliyiz.

Kalp Solucanı

Kalp solucanı yani hertworm olarak tanımlanan bu hastalık sivrisinekler tarafından yayılır. Dünya üzerinde, elde edilen verilere dayanarak daha çok köpekler üzerinde görülen bu hastalığa neden olan parazitin adı Drifilariz İmmitis’dir. Köpeklerde görülen bu hastalığın erken teşhisinde, hastalıktan kurtulma oranı yüksek olarak belirlenmiştir. Bu hastalıktan hayvanlarınızı korumanın en iyi yöntemi, veteriner hekiminize sıkça başvurmak ve testler yapmaktır.

Obezitenin Kedi ve Köpeklerde Görülmesi

Günümüzün en çok görülen hastalıklarının başında gelen obeziteye evcil havyalarımızda sağlıksız beslenme sonucu yakalanabilmektedir. Obez olan hayvanların, birçok hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir. Bunun düzeltilmesini bir anda beklemek mantıksız bir çözüm arayışıdır. Yapılacak olan veteriner hekimin önerileri ile beslenme ve egzersiz programlarını evcil hayvanlarınıza uygulayarak zaman içinde formuna ulaşmasını beklemektir. Özellikle köpeklerinizi küçük bir gezintiye çıkarıp, kediniz ile zaman geçirip onların bu tarz hastalığa yakalanmasını önleyebilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar