MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Kumu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

22.07.2019 12:35:57

Kedi sahiplerinin en iyi bildiği kum sorunu hala bir dert olmaya devam ediyor. Doğal kumlar, bentonitler, diatomitler… Saymakla bitmeyecek kadar çok kedi kumu çeşidi var piyasada ve yenileri de eklenmeye devam ediyor. Her birini tek tek deneyip en iyisine karar vermekse uzun vadeli ve zahmetli bir iş. Ancak uzmanların da tavsiye ettiği belli başlı kumlar var.

Hepimizin En Çok Tercih Ettiği Bentonit Kumlar

Sıvıyı kolayca emerek kalıp şeklinde topaklanması sebebiyle kedilerimizin ve bizim en çok tercih ettiğimiz ve severek kullandığımız kum çeşididir bentonitler. Bu kadar çok tercih edilmesi yüzlerce markanın bentonit kum üretmesini sağladı. Ancak bu kez de “Hangisi daha iyi?” sorusu kafamızı kurcalamaya başladı. Bentonit kumlar ince ve kalın olmak üzere iki çeşittir. İnce bentonitler sıvıyı daha kolay emer ve rahat topaklanırken tozutma sorununu da beraberinde getirir. Kalın bentonitler ise incelere kıyasla daha zor topaklanır ve sıvıyı daha çok yayar. Ancak kalın bentonitlerin tozutma sorunu neredeyse yoktur. Eğer kediniz solunum rahatsızlıklarına sahipse kalın olanları tercih etmekte fayda var. Ama bu tarz bir rahatsızlığı yoksa gönül rahatlığıyla ince bentonitleri kullanabilirsiniz.

Sıklıkla Tercih Edilen Silika Kumlar

Bentonitlerden sonra en çok tercih edilen 2. kum çeşidi silika kumlardır. Tıpkı bentonitler gibi silika kumlar da ince ve kalın olmak üzere iki çeşittir. Ancak yapısı ve işleyişi bentonitlerden çok farklıdır. Kristale benzeyen iri taneler sıvıyı dağıtmadan emerek şişer ve öylece kalır, bentonitler gibi topaklanmaz. Koku konusunda bentonitler kadar hapsedici değillerdir. Tozutmayan türleri neredeyse hiç yoktur ve aşırı kimyasal içermeleri sebebiyle uzun vadede kedilerinizde ciddi sağlık problemleri meydana getirir. Bu nedenle çoğu veteriner kullanılmasını pek tavsiye etmez. Ancak bentonitlerden daha ucuz olması sebebiyle kedi sahipleri sıkça tercih eder.

Doğal ve Sağlıklı Diatomit Kumlar

Diatomit, doğada bulunan beyaz renkli, mineralli bir kaya türüdür. Son yıllarda kedi kumu üreticilerinin tercih ettiği bir taş haline gelmiştir. Kimyasal kumlara göre daha sağlıklı ve doğal olması sebebiyle kedi sahiplerinin bir kısmı diatomit kumları tercih etse de pek kullanışlı ve hijyenik oldukları söylenemez. Diatomit kumlar iri ve sert taneli olmaları sebebiyle bentonitler kadar emici değildir; sıvıyı yayar ve çokça tozutur. Bu nedenle bizler kadar kedilerimiz de bu durumdan pek hoşlanmaz.

Doğal Sepiyolit Kumlar

Lületaşı olarak da bilinen sepiyolit bol mineralli bir kayaçtır. Tıpkı diatomit gibi sepiyolit kumlar da topaklanma özelliğine sahip olmadığı ve iri taneli olduğu için sıvıyı emmez ve kötü koku oluşumuna sebep olur.

Son Zamanların Merak Konusu: Aktif Karbonlu Kedi Kumları

Aktif karbon ya da amorf karbon koku bileşenlerini hapseden siyah renkli organik bir maddedir. Doğal, sağlıklı ve emiciliği yüksek olan bu madde kozmetik sektöründe sıkça kullanılır hale gelmiştir. Son zamanlarda bazı markalar kedi kumu üretiminde aktif karbonu tercih etmeye başladı. Hem sıvı ve koku emiciliğinin yüksek hem de doğal ve sağlıklı olmaları sebebiyle kedi sahiplerinin tercih etmeye başladığı bir tür haline geldi. Üstelik fiyat konusunda bentonitlerle hemen hemen aynı. Aranan tüm özelliklere sahip bu kumlar yıllar içinde bentonitleri geride bırakacak gibi gözüküyor.

Siz de hala uygun kedi kumunu bulmakta zorlanıyor ve kafa karışıklığı yaşıyorsanız tüm bu özellikleri dikkate alarak kediniz için en ideal kumu seçebilir ve onu dünyanın en mutlu kedisi yapabilirsiniz. Tabi her şeyden önce size en iyi tavsiyeyi verecek olan veterinerinize danışmadan kum değişikliği yapmamalısınız. Kediler çok hassas canlılardır ve değişiklikleri bizim kadar sevmezler. Bu nedenle onların hayatındaki sık değişiklikler onları huzursuz edebilir ve size olan güvenini azaltabilir.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar