MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Sosyal İzolasyon Döneminde Evcil Hayvanlarımızın İhtiyaçlarını Unutmayalım

21.04.2020 12:58:49

Bu zorlu ve kimi zaman sıkıcı günlerde kendimiz kadar evcil dostlarımızın da bakımı ve ihtiyaçlarını düşünmemiz gerekiyor. Daha önceki haberlerimizde de yayımladığımız üzere bu dönemde sokak hayvanları da dahil birçok hayvan sıkıntılı günler geçiriyor. Sosyal izolasyon döneminde minik dostlarımızla daha çok baş başa kalarak vakit harcıyor, onların da değişen ve bozulan rutinleriyle birlikte bizler de çoğu alışkanlığımızı erteliyor ya da vazgeçiyoruz. Bu geçiş döneminde evcil hayvan bakımı nasıl olmalı, onların günlük enerji ihtiyacını harcamaları için neler yapmalı, strese ve depresyona girmemeleri için nasıl aktivitelere başvurmalıyız?

Evcil Dostunuzun Eğitimine Vakit Harcayabilirsiniz!

Özellikle köpek sahipleri yoğun iş ve hayat koşturmasında dostlarının eğitimi konusuna pek vakit ayıramazlar. Sosyal izolasyon ve karantina günlerinde en azından temel ve basit komutları öğretmek için yeterince vaktiniz var. Otur, kalk, gel, git, yat gibi basit komutları çok daha konsantre ve zaman sıkıntınız olmadan evcil dostunuza rahatça öğretebilirsiniz. Bu yeni komutları öğreterek hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de enerjisini atması için günlük oyun ihtiyacını sağlayabilirsiniz. Benzer çalışmaları için kedileriniz için de kullanabilirsiniz. Kediler her ne kadar başına buyruk ve inatçı olsalar da bazı basit komutları çok rahat öğrenebilirler. Tabi bu çalışmayı yapmadan önce ödül maması bulundurmanız onları daha fazla motive etmek için kullanılmalı!

Yeni Oyuncaklar Almanın Tam Vakti.

Evcil dostunuz belki de sahip olduğu oyuncaklardan fazlasıyla sıkıldı. Uzun zamandır oyuncaklara ilgi göstermemelerinin en büyük sebebi eskiyen ve heveslerini almış olmaları oluyor. Kediler için fareler, pelüş oyuncaklar ve lazerler fazlasıyla onlar tarafından sevilmekte! Tüm bunların yanında köpekler içinde fazlasıyla oyuncak alternatifi mevcut. Hem kendi başlarına hem de sizinle çok daha yakın bağ kurulmasında oyuncak ve bu tip aksesuarların önemi çok fazla. Köpeklerin yeteri kadar enerji atamadığında evin içerisinde mobilya ve eşyalara zarar vermesi olası bir durum. Alternatif kedi ve köpek oyuncaklarına buradan göz atabilirsiniz. Kedi veya Köpek

Temel İhtiyaçlarının Yeteri Olduğundan Emin Olun.

Evcil dostlarımızın bazı temel ihtiyaçlarının en azından birkaç ay yetebileceğinden emin olmamız cidden önemli bir durum. Kedi ve köpeklerimizin maması, tavşan, hamster ve kuşlarımızın yemi konusunda kaç günlük besinleri olduğuna dair planlamamızı yapmalı ve onların mamasız kalmamasına dikkat etmeliyiz. Market ve bakkal reyonlarında dahi birçok temel ihtiyacın tükendiği pandemi günlerinde herhangi bir ihmalkarlığa sebep olmadan diğer tüm evcil hayvanları da düşünerek ihtiyacımız kadar olan temel ihtiyaçlarımızı bulundurmamız onları için önemli.

Sakinliğin ve Huzurun Tadını Birlikte Sevgiyle Çıkarmayı İhmal Etmeyin.

Minik dostlarımız her zaman bizim negatif ve pozitif duygular içerisinde olduğumu anlayabilirler. Onların bakımı ve sağlığı kadar bizlerin de bedenen ve ruhen kendimizi koruma altına almamız gerekir. Onlara negatif halimizi yansıtmamak ve sosyal izolasyon döneminde mutluluk seviyemizi yüksek tutabilmek için çabalamamız gerekir. Sevgi bu dönemde stres ve depresyon konusunda en büyük ilacımız. Evcil hayvanlarımıza günlük ayıracağımız zaman ve oyun saatleri karşılıklı olarak rutini ve düzeni değişen bizlerle birlikte dostlarımızın da hayatını eski günlerdeki gibi devam ettirmesinde destek olacaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar