MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Virüs Sonrası Normal Hayata Dönünce Köpekleri Bekleyen Tehlike: Ağır Ayrılık Anksiyetesi

22.04.2020 10:21:52

Corona virüs tedbirleri kapsamında birçok insan evlerine çeşitli sebepler nedeniyle çekilmek zorunda kaldı. Kimi çalışanlar evlerinden iş hayatına devam ederken kimi insanlar izne ayrılmak zorunda kaldı. Sahiplerinin sürekli evde durması ve çok daha fazla süre geçirmeleri köpekler açısında şu anda her şeyin güzel olmasını sağlarken normal hayatlara döndüğümüzde işler tam tersi ve daha kötü bir hal alabilir. Köpek eğitmeni ve davranışları uzmanı Doktor Roger Mugford'a göre bu durum sonucunda köpeklerin psikolojisi olumsuz yönde etkilenebilir.

Evlere kapanmak genel manada birçok sosyal etkinlikten geri kalma ailemizi ve dostlarımızı görememe gibi sorunları da beraberinde getirse dahi evde ailemize ve evcil hayvanlarımıza fazlasıyla zaman ayırabilmemiz açısında oldukça sevindirici. Köpeklerimizle fazlasıyla vakit geçirirken onların sağlığı, bakımı ve eğitimine dair çok fazla eğilebildiğimiz bu günlerde onlar da bu günlerin tadını fazlasıyla çıkarıyor. Virüsün yayılım hızı durduğunda ve hayat tekrar normale dönmeye başladığında köpek sahipleri ve ailedeki diğer üyeler tekrar çeşitli sebeplerle dışarı çıkmaya başlayacak. Uzun süredir sahiplerinin günün her saati birlikte olan köpeklerin bu durum karşısında bazı sıkıntılar yaşaması fazlasıyla mümkün. Hayvan davranış uzmanı Dr. Mugford'a göre ise haftalardır hatta aylardır sahibinin evde olmasına ve birlikte vakit geçirmeye alışmış köpekler için sorun oluşacak.

Hayatın normale dönmesi sonucu aşırı ilgi ve sahipleriyle bağ kuran köpeklerin ağır ayrılık anksiyetesi yaşaması sonucu farklı şekillerde tepki göstermeleri olası bir durum. Köpeklerin daha sonra davranış bozukluğu göstererek ilginizi ve dikkatinizi tekrar çekmek için ayrılık acısı kaynaklı fazla havlama farklı eşyaları çiğneme ve kemirmenin yanında tuvaletini eğitimi olsa dahi evin farklı yerlerine idrar ve kaka yapma gibi eğilimleri olabilir. Bazı ileri seviye durumlarda köpeklerin kendisine dahi zarar verebildiğine dikkat çekilmektedir. Uzmanların, evcil dostlarımızın bu süreci çok daha rahat ve sıkıntısız atlatması adına onların gün içerisinde aralıklarla 30dk-1saat arası yalnız bırakmak gerektiği ve bu durumu unutmamalarını sağlamak ileri de sıkıntı yaşamalarının önüne geçeceği önerisinde bulunuldu.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar