MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Neden Çim Yer? Zararlı Mıdır?

21.04.2020 10:47:59

Köpekler etobur ve avcı canlılar olmasına rağmen çim yeme alışkanlığı bir şekilde dikkatinizi çekmiş olabilir. En kaliteli mamalarla beslenmesi takviye besinler sağlamanıza rağmen bu alışkanlık köpek sahiplerinin bir sorun olduğundan şüphelenmesine doğal olarak sebep olmaktadır. Tam olarak nedenine anlam verememekte ve köpekler alanında uzman olan kişilerin verdiği bilgiler doğrultusunda endişe duymamıza gerek olmayan ve oldukça normal bir davranıştır.

Köpeklerde Ot veya Çim Yeme

Köpeklerde çim yeme alışkanlığı iki farklı sebeple gerçekleşebilmektedir. İçgüdüsel olarak görülebilecek bu çim yeme durumu kimi zaman ve en yaygın olan şekilde çimleri ağız içinde geveleyerek sadece oyun yapma amaçlı çiğneme ve yeme eğilimi gösterdikleridir. Herhangi bir rahatsız edici etkisi olmayan bu durumda veteriner grubunun belirttiği bir diğer fikir ise besin eksikliğinden kaynaklanan durumdur. Yetersiz beslenen köpeklerin normal beslenmelerinin yanında bizlerin ek olarak yemeklerin yanında salataya denk olarak çim tüketmelerinin normal bir durum olduğu belirtilmektedir. Ne kadar sağlıklı ve kaliteli beslenirse beslensin köpeklerin çim yemeye meyilli olabilir.

Bir diğer durum ise içgüdüsel olabilir. Kedilerde olduğu gibi midelerini rahatlatmak ve bir miktar çim yeme yoluyla kusmak olabilmektedir. Bu yıllar boyunca kendi kendilerini iyileştirmek adına geliştirdikleri bir yöntem olarak görülebilmektedir. Köpeğin kendisini rahatsız eden bir şey yuttuğunda ya da yediğinde içgüdüsel olarak kasıtlı olarak kendisini kusturmasına yardım etmesi için çim yeme sebebi olarak düşünülmektedir. Bu durum kedilerden oldukça tanıdık gelmektedir. Kendilerini kusturma ihtiyacı hisseden köpekler çimi hızlı ve çiğnemeden yutma yolu seçerler. Bu çim parçaları boğazlarda gıcıklanmaya bağlı olarak kusma ihtiyaçlarına dair tepkimeyi başlatır. Çim yeme sonrası kusma oluyor hal ve tavırlarında bir anormallik görmüyorsanız fazla üzerine düşmenize gerek yoktur. Uzun süren öğürme ve kusma eylemini hala gerçekleştirememesine karşın ısrarla hala çim yemesi bir probleme işaret olabilir.

Yediği ya da yemeye çalıştığı çim türüne ve çimin olduğu bölgeye dikkat etmeniz önemlidir. Çimlerin içerisinde olabilecek cam ve diğer zararlı parçaların yanında zararlı ve zehirli bitkilerin olabileceğine dair her daim tetikte olmanız önemlidir. Böcek ilaçları ve gübrelerin de tehlike oluşturabileceğini atlamamanız gerekmektedir. Uzun süren kusmalarda ve öğürme hareketinde mutlaka beklemeden veteriner ziyareti yapmanız ve sağlık kontrolünü yaptırmanız gereklidir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar