MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğinizi Parka Götürürken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

20.04.2020 13:13:31

Parklar ve açık yeşil alanlar köpekler için mükemmel oyun ve stres atma bölgesi olarak birçok köpek sahibi tarafından tercih edilmektedir. Toplumun her alanında olduğu gibi burada da uymamız ve dikkat etmemiz gereken bazı kurallar olabileceğini göz ardı etmemelisiniz. Tüm bunların yanında burada köpekler ve sahipleri dışında birçok insan ve çocuğun olabileceğini bilmeli ve gerekli tedbirleri almadan adım atmamak herkesin sağlığı ve güveliği açısından oldukça önemlidir.

Evcil dostunuzun tüm hareketleri ve davranışlarından sizin sorumlu olduğunuzu aklınızdan çıkarmamanız önemlidir. Köpeğiniz yüzünden oluşabilecek tüm olumsuz durum ve kazalara karşı gerekli dikkati ve bilgilere sahip olmanız oldukça önem arz etmektedir. Bazı köpeklerin aktif bazı köpeklerin çekingen olabileceği gibi parkta başka köpeklerin de olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bazı köpeklerin başka köpek gördüklerinde daha önce hiç yapamamış oldukları hareketleri ve agresifliği gösterebileceği defalarca şahit olduğumuz bir durumdur. Evcil dostunuzla güzel vakit geçirmek herhangi bir olumsuz duruma sebep olmamak için dikkat etmeniz kurallara göz atalım.

Evcil Dostunuzu Gözlemleyin

Evcil dostunuzun arkasından çocuk bekler gibi beklemek zorunda değilsiniz. Diğer köpeklerin yanı sıra çocukların da olabileceğini unutmayın. Köpeğinizin ne kadar uysal ve itaatkâr olduğundan emin olsanız bile dış etkenler nedeniyle karakterine aykırı hareketlerde bulunabileceğini hiç aklınızdan çıkartmayın. Tüm bunları yanında etrafta ona zarar verebilecek birtakım şeylerin olasılığı onu korumanız ve kollamanız gerektiğinin ispatıdır.

Doğru Park ve Mekân Seçimi

Her park ve yeşil alan köpeklerimiz içi güvenli olmayabilir. Etraftaki araç ve trafik yoğunluğu onlar için büyük tehlike yaratabilir. Ayrıca başı boş sokak köpeklerinin de bu bölgelere yerleşmiş olması evcil dostunuzun rahatça koşup oynaması konusunda ekstra tehlike yaratabilir. Parka giriş yapmadan önce köpeğiniz olmadan tek dolaşmak ve etrafı gözlemlemeniz oldukça yerinde bir karar olacaktır.

Aşıları Tam ve Eksiksiz Yapılmış Olmalı

Bu gezintiler dışında da zaten yapmak zorunda olduğumuz kriterlerden birisidir. En kötü senaryoda evcil dostunuzun birini ısırması ya da başka bir köpek tarafından ısırılmasına karşı tüm aşı ve bakımlarının yapılmış olması faydalı olacaktır. Tüm kedi ve köpeklerin her koşulda kuduz aşılarının yapılması devletimiz tarafından zorunlu hale getirilmiştir.

Temel Komutların Öğretilmesi

Çok basit ve her köpeğin kolaylıkla öğrenebileceği komutların eğitimini köpeğinize vermiş olmanız toplum içerisinde ve parklarda oldukça işinizi kolaylaştıracaktır. Yapma, hayır, dur, gel gibi temel komutların evcil dostunuz tarafından karşılık bulması sayesinde birbirinizi çok rahat anlayabileceksiniz.

İhtiyaçlarınızı Almayı Unutmayın

Mutlaka olası bir kaza ve yardım istemeye karşı cep telefonunu yanınızda bulundurun. Şartların ve durumun neyi göstereceğini bilemeyeceğiniz gibi ıssız ve yardım alamayacağınız bir bölgede olabilirsiniz. Acil durumlar ve köpeğinizin dikkatini çekmek için bir düdük ve sıcak yaz havalarında dostunuz için su almayı ihmal etmeyin. Yedek tasma da almak her türlü olumsuz sürpriz karşı sizi güvende hissettirecektir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar